„Ovi nedavni izveštaji moraju biti hitno istraženi i međunarodna zajednica mora da odgovori. Mi u potpunosti podržavamo stručnjake iz OZHO-a koji proučavaju saopštenja o upotrebi hemijskog oružja u Siriji. Rusija ne bi trebalo ponovo da pokušati da ometa ovu istragu“, navodi se u Džonsonovoj izjavi.
Prema rečima britanskog ministra, u napadu u Dumi stradalo je mnogo ljudi. „Mi osuđujemo upotrebu hemijskog oružja od strane bilo koga, bilo gde. U bliskom smo kontaktu sa našim saveznicima i pratimo poslednje izveštaje. Odgovorni za upotrebu hemijskog oružja izgubili su svaki moralni suverenitet i moraju da snose odgovornost“, istakao je britanski ministar.
On je dodao da, ukoliko se potvrdi da su vladine snage koristile hemijsko oružje, to će biti novi primer „brutalnosti i upornog ignorisanja sirijskog naroda od strane režima (sirijskog predsednika Bašara) Asada i njegovih zakonskih obaveza da ne upotrebljava hemijsko oružje“.
Ranije je jedan broj opozicionih internet portala i katarska televizija Al Džazira objavilo saopštenja pozivajući se na militante da je sirijska vojska u gradu Dumi upotrebila hlor od koga je, navodno, poginulo desetine civila.
Ruski centar za pomirenje zaraćenih strana negirao je saopštenja da su navodno sirijske oružane snage bacile hlornu bombu u Dumi. Centar je istakao da je spreman da pošalje specijaliste za hemijsku zaštitu za prikupljanje podataka koji bi potvrdili fabrikovanost izjava.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo je da je objavljivanja informacija o upotrebi otrovnih materija od strane sirijske vojske da se zaštite teroristi i opravdaju eventualni napadi spolja.
Načelnik Generalštaba Oružanih snaga Rusije, Valerij Gerasimov, je još 13. marta govorio da ruska vojska ima pouzdane informacije da militanti u Istočnoj Guti pripremaju provokacije insceniranja upotrebe „hemijskog oružja“. On je istakao da postoje dokazi da će ovu provokaciju zatim upotrebiti SAD kao izgovor za napad na vladine okruge u Damasku.