„Kada ubeđujete skoro sve zemlje NATO-a da pokažu solidarnost, mora da postoji bar jedan dokaz. Šta god da mislite o Rusiji, ja sam proučavao druge načine saradnje sa drugim zemljama učeći međunarodno pravo“, komentarisao je Lašet na svom nalogu na Tviteru saopštenja da britanski eksperti nisu uspeli da utvrde poreklo supstance kojom je otrovan bivši oficir GRU Sergej Skripalj.
Prošlog ponedeljka je 16 zemalja Evropske unije, kao i SAD, Kanada, Norveška i Ukrajina, odlučilo da protera ruske diplomate zbog incidenta u Solsberiju gde su 4. marta otrovani bivši pukovnik Glavne operativne uprave Rusije (GRU) Sergej Skripalj, koji je radio za britanske obaveštajne službe, i njegova ćerka Julija. Britanska strana tvrdi da je u trovanje Skripaljevih supstancom A-234 umešana Rusija, što Rusija kategorički poriče.
U utorak je šef tajne laboratorije Ministarstva odbrane Velike Britanije izjavio u intervjuu za „Skaj njuz“ da stručnjaci nisu uspeli da utvrde poreklo supstance koju oni nazivaju „novičok“, kojom su, kako tvrdi London, otrovani Skripalj i njegova ćerka. Britansko Ministarstvo spoljnih poslova istog dana je priznalo da je zaključak o umešanosti Moskve u trovanje Skripalja delimično izveden na osnovu njihovih procena informacija.