Srednje obrazovanje u Letoniji sada će moći da se dobije samo na državnom jeziku. U zakon o obrazovanju uvedene su odgovarajuće izmene.
Vejonis je izjavio da će ova mera omogućiti svim učenicima da dobiju kvalitetno obrazovanje i organizuju svoj život u Letoniji. Prema rečima predsednika, „ovo će stvoriti kohezivnije društvo i ojačati zemlju“.
Predsednik Letonije je istakao da će deca i dalje imati mogućnost da na maternjem jeziku uče predmete povezane sa identitetom i kulturom nacionalnih manjina. Osim toga, veći deo predmeta u osnovnim školama će se predavati na maternjem jeziku.
Očekuje se da će prebacivanje početi 1. septembra 2019. godine i završiti 1. septembra 2021. godine. Predškolsko obrazovanje će biti dvojezično, a u osnovnoj školi od prvog do šestog razreda biće dostupna tri modela dvojezičnog obrazovanja. Od sedmog do devetog razreda, 80 odsto predmeta će se predavati na državnom jeziku zemlje, a od desetog do dvanaestog razreda nastava će se održavati samo na letonskom jeziku.
U Letoniji živi nešto manje od dva miliona ljudi, od kojih oko četrdeset odsto govori ruski. U zemlji postoji jedan državni jezik — letonski. Ruski ima status stranog.
Poslanici parlamentarne frakcije „Saglasnost“ zatražili su od Vejonisa da ne potpisuje ovaj zakon, s obzirom da amandmani protivreče ne samo Ustavu Letonije, već i međunarodnim dokumentima, na primer, Okvirnoj konvenciji Saveta Evrope za zaštitu nacionalnih manjina, koju je Letonija ratifikovala 2005. godine.