Zamenik predsednika Komiteta Državne dume za odbranu Jurij Švitkin izjavio je da Moskva raspolaže informacijama o tome da je povećan broj vojnih vežbi NATO-a u blizini ruskih granica i potvrdio je takođe da je povećan broj stranih izviđačkih letova. To je, kako je rekao, povezano sa određenim tenzijama, koje stvaraju SAD i pojedine zemlje NATO bloka.
„Narušavanje vazdušnog prostora Ruske Federacije je nedopustivo“, ističe list.
„Danas su SAD otkrile svoje pravo lice i izričito izjavljuju da će učiniti sve moguće da rukovodstvo Rusije i naš narod promene aktuelni kurs kako bi igrali po njihovim pravilima. To je, naravno, nedopustivo. Mi nećemo igrati po njihovim pravilima“, rekao je Švitkin.
Senator je naveo da je tu reč o provokacijama, kako bi izazvali Rusiju da odgovori, ali će, kako je istakao, Moskva „sačuvati hladnokrvnost i ostaće mirna“.
Ruski vojni eksperti navode da je intenzitet izviđačkih letova američke i avijacije NATO-a u blizini ruskih granica značajno porastao posle ulaska Krima u sastav Rusije, ali upozoravaju i da se uvećao broj letova američke teške strateške avijacije.
„To što se sada dešava je neobična aktivnost. Pritom, nije uvećana samo izviđačka aktivnost u vazduhu, nego je u blizini ruskog vazdušnog prostora povećan i broj letova američke teške strateške avijacije, koja je nosilac nuklearnog oružja. Amerikanci su prošle godine prebacili u britansku vazduhoplovnu bazu ’Ferford‘ tri tipa teških strateških bombardera. Ali oni nisu ostali na britanskim ostrvima, nego su leteli nad Baltičkim morem, a jedan se čak prizemljio i u estonsku vojnu vazduhoplovnu bazu ’Emari‘, što je veoma blizu naše teritorije‘, kaže za Sputnjik ruski vojni ekspert Vladimir Kozin.
On upozorava da se vojna aktivnost NATO-a oko ruskih granica višestruko uvećala i da je to povezano sa stavom Amerike da „Rusiju treba držati na nišanu“.
„Četiri puta je povećana vojno-morska aktivnost oko naših obala i na Baltiku, kao i u Barencevom i Crnom moru. Američki brodovi sa raketnim oružjem stalno posećuju crnomorsku akvatoriju. Generalno, vojna aktivnost NATO-a protiv Rusije povećana je pet puta. To su podaci koje je izneo generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg. To je povezano sa generalnim kursom SAD — da Rusiju uvek treba držati na nišanu. I nema nikakvih naznaka da će se taj stav promeniti. Situacija je neprijatna, ali se prema njoj treba odnositi mirno, treba pažljivo pratiti situaciju i uvek biti u pripravnosti“, zaključio je Kozin.
Međutim, vojni ekspert, pukovnik Viktor Murahovski smatra da povećavanje izviđačkih letova ne znači da se NATO sprema za rat sa Rusijom. Za to je, kako objašnjava, potrebno rasporediti duž ruskih granica velike kopnene i avijacijske borbene grupe.