Moguće je da na ovaj način Zapad namerava da se zaštiti od kalinjingradskih „iskandera“, kao i od novog supersoničnog kompleksa „kindžal“, koji je nedavno predstavio ruski predsednik Vladimir Putin.
Alijansa namerava da momentalno otkriva ruske rakete, na osnovu podataka s obaveštajnih aviona, ali teško da će joj to uspeti – raketu je potrebno ne samo otkriti nego i oboriti, a to je najteže od svega.
NATO na severnoj obali Poljske planira da opremi dva objekta za prijem i slanje informacija. Oni će biti povezani s komandnim centrima komunikacionog sistema „brod – obala – brod“ koji će se nalaziti u Centru za morske operacije u luci Gdinja, na oko 120 kilometara od Kalinjingrada.
Brodovi NATO-a će na osnovu toga moći momentalno da razmene informacije o kopnenim kompleksima PVO. Zahvaljujući tome, biće moguće operativno upozoravanje na napade i razmena koordinata ciljeva.
Sistem će raditi u kompleksu s drugim evropskim radarima. Na primer, sa štabom za radarsko otkrivanje i upravljanje NATO-a u Hajlenkirhenu, kao i sa sličnim štabom u Velikoj Britaniji i avionima za radarsko otkrivanje i navođenje.
Severnoatlantska alijansa je u znatnoj prednosti nad Rusijom po broju ovih aviona. Vazdušno-kosmičke snage Rusije imaju svega petnaest aviona A-50. Prošle godine prvi put je poleteo A-100, a serijska isporuka očekuje se najranije 2020. godine. Nažalost, od početka devedesetih program izgradnje ovih letelica nije bio finansiran u dovoljnoj meri.
SAD se u međuvremenu pripremaju da postave sistem PRO „idžis“ u Poljskoj 2020. godine, kao što su to već učinili u Rumuniji. Njega čine uređaji za vertikalno lansiranje, slični univerzalnim Mk-41 koji se nalaze na borbenim brodovima. Kao što je poznato, oni mogu da izbacuju „tomahavke“. Istina, na Zapadu naglašavaju da ovaj sistem PRO ima isključivo odbrambeni karakter.