„Iznenađuju nekompetentne ocene (portparolke Stejt departmenta) gospođe Heder Navert. Da li je ona odavno stručnjak za oblast hemijskog oružja? Ili se prekvalifikovala u neprincipijelnog istražitelja, koji bez suda izriče presudu nevinima? Hitno tražimo od Vašingtona da pruži dokaze za pomenute ’nelegalne radnje‘ Rusije. Ako ih ima, to može da se uradi brzo. Ili neka prizna da ih nema i da nam se izvini. Upravo tako rade pristojni ljudi“, navodi se u saopštenju ambasade objavljenom na Fejsbuku.
Ambasada je podsetila da je „svaka retorika sa pozicije sile u dijalogu sa Rusijom kontraproduktivna“.
U ambasadi se takođe nadaju da će američke diplomate postaviti Londonu „neprijatna“ pitanja o trovanju bivšeg pukovnika GRU Sergeja Skripalja.
„Nadamo se da će američke diplomate u svojim daljim kontaktima sa Velikom Britanijom pokušati da dobiju odgovore za javnost na još najmanje četiri pitanja“, ističe se u saopštenju ambasade.
Diplomatska misija navodi ova pitanja: gde se nalaze Skripalj i njegova ćerka, zbog čega ruskim diplomatima nije omogućen pristup njima, zašto London nije predao Rusiji uzorke otrovne supstance za analizu i zašto su optužbe protiv Rusije već objavljene, ako će istraga trajati još mnogo meseci.
Istovremeno su diplomate naveli da Sjedinjene Američke Države narušavaju Konvenciju o zabrani hemijskog oružja, ne eliminišući svoj deklarisani arsenal. Oni se pitaju koliko novca su SAD voljne da izdvoje za ova sredstva i da li mogu da proglase nedostatak tehničkih mogućnosti SAD da proizvedu otrovnu supstancu tog tipa, za čiju se upotrebu optužuje Moskva.
Bivši pukovnik Glavne operativne uprave Rusije (GRU), Sergej Skripalj, koji je radio za britanske obaveštajne službe, i njegova ćerka Julija pronađeni su u nesvesnom stanju u britanskom gradu Solsberiju 4. marta. Prema navodima britanske vlade, oni su otrovani nervnim agensom koji je navodno proizveden u Rusiji.