Tereza Mej se sastala u Briselu sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i predsednikom Francuske Emanuelom Makronom.
„Premijerka im je predstavila detaljni izveštaj o istrazi o korišćenju u Solsberiju borbenog nervnog gasa koji se proizvodi u Rusiji. Ona je izjavila da su vodeći naučnici u Port Daunu pozitivno utvrdili da hemijska supstanca koja je korišćena u trovanju Sergeja Skripalja i njegove ćerke Julije pripada grupi ’novičok‘“, navodi se u saopštenju.
Mejova je izjavila da je Britanija sigurna da je Rusija ranije proizvodila tu supstancu.
„Velika Britanija, Nemačka i Francuska su potvrdile da ne postoji drugačija verzija događaja od one da je Rusija odgovorna za nesreću… Lideri su se dogovorili da nastave kontakte narednih dana“, navodi se u saopštenju.
Portparolka Stejt department Heder Navert je nazvala smešnom izjavu Rusije da je neka druga zemlja mogla da otruje Skripalja u Velikoj Britaniji. Ona je dodala da SAD, kao i druge države, podržavaju London po ovom pitanju.
U britanskom gradu Solsberiju 4. marta su otrovani bivši pukovnik Glavne operativne uprave Rusije (GRU) Sergej Skripalj, koji je radio za britanske obaveštajne službe, i njegova ćerka Julija. Britanska strana tvrdi da je u trovanje Skripaljevih supstancom A234 umešana Rusija.
S tim u vezi, britanska premijerka Tereza Mej 14. marta je objavila donošenje niza mera protiv Rusije, među kojima su proterivanje 23 ruskih diplomata u roku od nedelju dana i zamrzavanje svih bilateralnih kontakata na visokom nivou.
Rusija kategorički negira svoju umešanost u trovanju Skripaljevih, a Ministarstvo inostranih poslova Rusije proglasilo je 17. marta 23 britanskih diplomata personama non grata i naložilo im je da izađu iz zemlje do kraja naredne sedmice. Istovremeno, Moskva je povukla saglasnost za otvaranje Konzulata Velike Britanije u Sankt Peterburgu.