„Elementarna logika pokazuje samo dve moguće varijante — britanske vlasti ili nisu sposobne da pruže zaštitu od ove vrste terorističkog napada na svojoj teritoriji, ili su one same direktno ili indirektno, nikoga ni za šta ne optužujem, izrežirale napad na državljanku Rusije“, naglasio je Jermakov.
Nijedna verzija koju je dala Velika Britanija o slučaju trovanja bivšeg pukovnika GRU Sergeja Skripalja nije održiva, rekao je Jermakov.
On je dodao da Velika Britanija ne deli sa Rusijom informacije dobijene tokom istrage o trovanju bivšeg pukovnika GRU-a Sergeja Skripalja i njegove ćerke Julije.
„Britanci sa nama ne dele čak ni informacije dobijene kao rezultat njihove istrage i uopšte ne odgovaraju ni na kakva pitanja Rusije u vezi sa (državljankom Rusije) Julijom Skripalj. Nemamo pouzdane informacije o tome šta se i zašto desilo ruskoj državljanki u poslednje dve nedelje“, istakao je Jermakov.
Moskva apsolutno nije umešana u trovanje Skripalja, rekao je on.
„Postaje sve očiglednije da je napad u Solsberiju na Skripalja, najverovatnije, još jedna grubo falsifikovana, nelegalna avantura. Ostaje samo da otkrijemo ko stoji iza ovoga i koje ciljeve je imao“, istakao je Jermakov na brifingu.
„Jedno je izvesno: Rusija apsolutno nije umešana u ovo, makar iz jednog jednostavnog razloga — za Rusiju je takva avantura jednostavno nedopustiva, ona nam ni po jednom parametru nije profitabilna“, naveo je on.
Moskva ne isključuje da su svi dokazi o trovanju Skripalja i njegove ćerke već mogli nestati, izjavio je Jermakov.
„Britanske kolege dale su verziju da je u ovom slučaju upotrebljen bojni otrov. Odmah se nameće pitanje: da li ovi britanski glasnici uopšte znaju šta je bojni otrov? Jer će vam svaki stručnjak reći da bi stvarna upotreba bojnog otrova neizbežno dovela do brojnih žrtava na mestu njegove primene. Prema pričama iz Londona vidimo da je u Solsberiju sasvim drugačija slika“, kazao je on.
Situacija s trovanjem Skripalja mogla je biti izvedena iz inostranstva, kazao je Jermakov.
„Ako hoćete tako da izmišljamo, može se zamisliti da se sve ovo moglo izrežirati preko okeana. Na kraju krajeva, nije tajna da najbliži partner Velike Britanije ostaje jedina država koja zvanično čuva najveći arsenal hemijskog oružja na svetu“, pretpostavio je Jermakov.
On je rekao da bi se time ova prljava priča oko Solsberija mogla i objasniti. „Naravno, ne bih želeo da ovde kujem neke zavere. Mi se ovim nikako nećemo baviti“, rekao je diplomata.
Rusija namerava da sazna od OZHO na osnovu koje tačke člana 8 Konvencije ova organizacija sarađuje sa Velikom Britanijom u slučaju Skripalja. Član 8 posvećen je strukturi OZHO i raspodeli ovlašćenja između njenih organa, saopšteno je na brifingu.
Stručnjaci Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OZHO) stigli su u Veliku Britaniju gde će se sastati sa rukovodstvom vojne naučno-tehničke laboratorije u Porton Daunu i sa predstavnicima Skotland jarda kako bi razgovarali o procesu prenosa uzoraka za ispitivanje supstance kojim su Skripalj i njegova ćerka otrovani. Inače, OZHO je ranije zvanično potvrdila da je Rusija uništila svoje zalihe hemijskog oružja.
„U zaključku bih želeo da naglasim da mi veoma pažljivo pratimo razvoj situacije oko slučaja Skripalj. Beležimo apsolutno sve detalje. Uvereni smo da će autori i učesnici ove provokacije ipak biti kažnjeni“, rekao je Jermakov i dodao da „Rusija nikoga ni za šta ne krivi, pa vas molim da ne izvrćete u svojim državama ono što zaista govorimo“.
Komentar Ministarstva odbrane
Velika Britanija bila je i ostaje jedna od država koje sprovode program za stvaranje novog hemijskog oružja od 1970-ih godina prošlog veka, izjavio je načelnik trupa za radijacionu, hemijsku i biološku zaštitu Rusije, Igor Kirilov.
On je dodao da Britanija ima ogromno iskustvo i znanje u razvoju takvih supstanci.
Laboratorija Porton Daun u Velikoj Britaniji koristi se za izvođenje eksperimenata sa hemijskim oružjem, rekao je Kirilov.
„Jedan od najznačajnijih objekata u Velikoj Britaniji koji se bave razvojem i proučavanjem toksičnih supstanci, je laboratorija Porton Daun, koja se srećnim slučajem nalazi nekoliko kilometara od grada Solsberi. Dobro je poznata činjenica izvođenje čudnih eksperimenata na Ronaldu Medisonu i 360 drugih građana za izučavanje bojevog otrova sarina na čoveka. Do danas laboratorija Porton Daun je tajni objekat koji se bavi preradom starih uzoraka hemijskog oružja i sprovođenjem eksperimenata pod izgovorom razvoja zaštitnih mera od izlaganja hemijskom i biološkom oružju“, objasnio je Kirilov.
Formulu takozvanog bojnog otrova „Novičok“ objavio je Vil Mirzajanov koji radi u SAD. Činjenica da je on objavio ovu formulu Rusija smatra saučesništvom terorizmu, istakao je Kirilov.
Prema njegovim rečima, sve „neosnovane optužbe“ na račun Rusije formiraju se isključivo na osnovu intervjua Vila Mirzajanova koji je 1996. emigrirao u Sjedinjene Američke Države. „On trenutno živi i radi za američku vladu u Prinstonu, u državi Nju Džerzi“, rekao je Kirilov.
„Kao što se i očekivalo, britanska strana nije pružila nikakve realne dokaze. Zahtevi za uzajamne konsultacije, objašnjenje i dostavljanje uzoraka sa mesta tragedije su ignorisani“, naveo je Kirilov.
On smatra da se Velika Britanija boji da sprovede objektivnu istragu.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije pozvalo je 21. marta sve strane ambasadore akreditovane u Rusiji na sastanak sa rukovodstvom i stručnjacima Odeljenja za neproliferaciju i kontrolu naoružanja. Planirano je da se na sastanku raspravlja o izjavi Londona o upotrebi otrovnih supstanci.
Sastanku nisu prisustvovali ambasadori Velike Britanije, SAD, Kine i Francuske.
U britanskom gradu Solsberi 4. marta su otrovani bivši pukovnik Glavne operativne uprave Rusije (GRU), Sergej Skripalj, koji je radio za britanske obaveštajne službe, i njegova ćerka Julija. Britanska strana tvrdi da je u trovanje Skripaljevih supstancom A234 umešana Rusija.
S tim u vezi, britanska premijerka Tereza Mej objavila je u sredu o nizu mera protiv Rusije, među kojima su proterivanje 23 ruskih diplomata u roku od nedelju dana i zamrzavanje svih bilateralnih kontakata na visokom nivou.
Rusija kategorički negira svoju umešanost u trovanju Skripaljevih, a Ministarstvo inostranih poslova Rusije proglasilo je 17. marta 23 britanskih diplomata personama non grata i naložilo im je da izađu iz zemlje do kraja naredne sedmice. Istovremeno, Moskva je povukla saglasnost za otvaranje Konzulata Velike Britanije u Sankt Peterburgu.