Kompleks za obradu glasačkog listića ili KOIB, kako glasi akronim na ruskom za ovo „visokotehnološko čudo“, juče je ostavio bez teksta brojne inostrane posmatrače tokom održavanja izbora za predsednika i to širom Ruske Federacije. Dok danas o ovim specifičnim glasačkim skenerima bruji internet i brojni elektronski mediji širom sveta, ove automatizovane glasačke kutije na izborima 2012. godine prošle su mimo pažnje javnosti.
KOIB je prvenstveno osmišljen kao sredstvo koje bi trebalo da ograniči ili u idealnom slučaju onemogući falsifikovanje rezultata izbora, ali i da olakša rad članova biračke komisije pri prebrojavanju glasova.
Ovo čudo izborne tehnike radi na principu skenera, čiji je foto-element prilično osetljiv, što mu omogućava da sa velikom preciznošću zabeleži čak i najmanje beleške na glasačkom listiću. Zamišljen je tako da „pročita“ znak u polju pored imena kandidata. Osim toga, biračka kutija sa skenerom čita i QR kôd svakog listića, što je od izuzetne važnosti, jer ovaj kod sadrži informaciju sa kog je birališta glasački listić. Dokument, odnosno listić, sa drugog biračkog mesta, KOIB neće prihvatiti, zahvaljujući programu koji ga (ne)prepoznaje. Novu visokotehnološku biračku kutiju ne mogu napasti hakeri, jer nema vezu sa internetom. Takođe, svaka ova kutija ima autonomno napajanje energijom. Ovo je važna novina, zato što je pre nekoliko godina na jednom biračkom mestu nestalo struje, pa je glasanje moralo biti ponovljeno.
Iz izborne komisije Ruske Federacije su istakli da se tokom poslednjih nekoliko godina intenzivno radi na ukupnoj modernizaciji tehnoloških sredstava koja pomažu tokom izbornog procesa i prebrojavanja glasova. Želja je, objašnjavaju predstavnici CIK-a, da se ceo proces učini što manje ranjivim usled učešća ljudskog faktora i obećavaju da će tokom sledećih izbora predstaviti još noviju verziju KOIB-a.
Raniji model ovog izbornog skenera imao je manu, to jest beležio je čak i pregib na papiru i prepoznavao ga kao oznaku. Takođe, nesavršenost prethodnog modela se sastojala u tome što tadašnji KOIB nije mogao da razlikuje fotokopiju od originala glasačkog listića. Međutim, nedavna prezentacija usavršenih modela je pokazala da se novi skeneri „ne pecaju“ na stare mamce. To svedoči, kako kažu eksperti iz IT oblasti, da CIK zaista konstantno radi na opštoj modernizaciji i usavršavanju tehničkih uređaja.
Novi model skenera za biračke listiće je napravljen od savremenih materijala. Njegov akumulator, odnosno baterija je izdržljivija i programiranje se vrši na kvalitativno novi način. Ovo je važno reći, jer je grupa dobronamernih programera izvršila testiranja KOIB-a koji su bili korišćeni tokom izbora za gradonačelnika Moskve 2013. godine. Oni su tada otkrili nekoliko manjkavosti. Naime, uočeno je da je moguće uz pomoć namerno osmišljenog programa, odnosno „baga“ (bug) poremetiti prethodno zadati kôd za prebrojavanje glasova i time falsifikovati rezultate u konačnom protokolu. Na ovom i još nekim manjim propustima se u međuvremenu radilo i oni su otklonjeni.
Osim što bi trebalo da zaštiti birački proces od mogućeg falsifikovanja rezultata, nova biračka kutija bi trebalo i značajno da olakša prebrojavanje glasova. Nakon zatvaranja glasačkog mesta, KOIB ne samo što sâm prebrojava glasove, već i štampa završni protokol. Ipak, za sada, bez obzira na sve novine i činjenicu da su korišćeni usavršeni modeli, glasački listići su bili još jednom „ručno“ prebrojani.