Lamo je bio najpoznatiji po odavanju američkog transrodnog vojnika Čelsi Mening kao uzbunjivačice, koja je kasnije osuđena za izdaju zbog krađe hiljada tajnih vojnih dokumenata koje je predala Vikiliksu. Meningova je osuđena na 35 godina zatvora, a pomilovao ju je bivši predsednik SAD Obama.
Meningova se tokom dopisivanja na internetu poverila Lamou i opisala poverljive vojne materijale koje je poslala Vikiliksu, što je Lamo prijavio vlastima. Policija u Kanzasu potvrdila je u petak njegovu smrt, a uzrok smrti još nije objavljen. Njegov otac Mario na Fejsbuku je napisao:
„S velikom tugom i slomljenog srca moram da javim svim Adrijanovim prijateljima i poznanicima da je umro. Sjajan um i saosećajna duša su nestali, bio je moj voljeni sin“.
Adrian Lamo, a Colombian-American hacker, became famous in the early 2000s for breaking into the systems at organizations like The New York Times, and later for his role in Chelsea Manning’s arrest. The cause of death is not yet known. https://t.co/GdbPIvvNlL
— WIRED (@WIRED) 17. mart 2018.
„Odluka o Meningovoj bila mi je nametnuta“
Lamo je bio poznat i po hakerskim napadima na istaknute mete kao što su „Majkrosoft“, „Jahu“ i „Njujork tajms“, za koje je osuđen 2004. godine.
U razgovoru za „Gardijan“ 2011. izrazio je žaljenje zbog moguće duge zatvorske kazne za Meningovu. Tada je rekao da na nju misli svakog dana i dodao: „Odluka o prijavi nije bila moja, bila mi je nametnuta“.
Neko vreme Lamo je zbog prijave Meningove vlastima bio zloglasan kao „najomraženiji haker na svetu“. Izjavio je da je morao da je prijavi jer je „ugrozila američku bezbednost“.
Njeni branioci rekli su da je pokušala da otkrije pravo lice rata u Iraku.
Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž u petak je Lamoa opisao kao „bednu varalicu i izdajicu temeljnog ljudskog dostojanstva“.
Indeks