U intervjuu za Sputnjik, bivši francuski obaveštajac Alen Rodije ističe niz detalja u ovom slučaju, koji pokreću mnoga pitanja.
„Nije u skladu sa principima rata obaveštajnih službi“
Bivši francuski oficir ima ozbiljne sumnje da je Rusija imala veze s trovanjem Skripalja, jer je sve u suprotnosti sa dugo ustanovljenim principima funkcionisanja tajnih službi.
„Prema jednom od ključnih principa u radu svih tajnih službi, ako se vrši razmena agenata, niko ih kasnije ne lovi i ubija. To se nikako ne uklapa u principe tajnog rata u njegovom klasičnom tumačenju“, kaže Rodije za Sputnjik.
On napominje da postoji i određena vrsta operacije koja se zove „homo“ [čovek], a koristi se za uklanjanje ljudskog cilja. Dodaje da se čak i tada radi o jednostavnoj operaciji — „dođi, ubij i idi“, što rezultira smrću cilja, tako da on ili ona nikada ne mogu da se obrate vladi ili medijima.
„Čudno je da su i ćerka žrtve i sama žrtva pogođeni. To je vrlo čudan postupak“, napomenuo je Alen Rodije.
Rodije je takođe odbacio navode da bi britanska tajna služba mogla biti iza slučaja kako bi uticala na predsedničke izbore u Rusiji. Uveren je da njegove britanske kolege nikada ne bi uradile nešto što je „sramno“.
„Novičok“ formula je objavljena u knjizi
Rodije takođe podseća da „novičok“ formula, nervni agens razvijen u Sovjetskom Savezu i navodno upotrebljen za trovanje Skripalja, nije tolika tajna, jer je još jedan prebegli agent objavio knjigu u SAD, u kojoj je opisao posebni centar za razvoj otrova u SSSR-u i rezultate njegovog rada, uključujući i formule za nervne agense, kao što je ovaj koji se iskorišćen protiv Skripalja.
„U knjizi objavljenoj u SAD objavljene su i formule, što me navodi da verujem da je mnogim ljudima poznato postojanje takvih supstanci“, rekao je Alen Rodije.
„Optužbe samo ako postoje dobri dokazi“
Rodije je zabrinut zbog toga što se postupak u slučaju „Skripalj“ ne sprovodi na način na koji bi trebalo — umesto da daju dokaze o učešću Rusije, prvo se iznose optužbe. On je takođe upozorio premijerku Velike Britanije Terezu Mej zbog njenih preliminarnih zaključaka.
„Verujem da bi ovde trebalo biti veoma oprezan. Osim ako Mejova nema solidne dokaze da je Rusija umešana u atentat, ona ne bi trebalo da donosi ovakve zaključke“, rekao je Alen Rodije, dodajući da se nada da će Velika Britanija izneti ozbiljne argumente tokom diskusije u Savetu bezbednosti UN.
On je takođe nazvao britanski potez protiv RT-a i Sputnjika propagandnim naporima, naglašavajući da će odgovor Moskve verovatno biti sličan i da će rad britanskih medija u tom slučaju biti zabranjen u Rusiji.
Bivši ruski obaveštajac Sergej Skripalj, kog je tajna služba Ujedinjenog Kraljevstva regrutovala 1995. godine da radi protiv svoje domovine, živeo je u Velikoj Britaniji otkako je pušten na slobodu kao rezultat razmene među zemljama 2010. godine. On i njegova ćerka su 4. marta pronađeni bez svesti u Solsberiju u južnoj Engleskoj. Medicinski stručnjaci tvrde da su bili izloženi otrovnoj supstanci. Oboje se trenutno nalaze u kritičnom stanju i smešteni su u bolnicu. Policija sprovodi istragu, ali do sada nisu objavljeni nikakvi rezultati.
Uprkos činjenici da istraga i dalje traje, premijerka Velike Britanije Tereza Mej optužila je Rusiju da je pokušala atentat kao osvetu, tvrdeći da je supstanca kojom su napadnuti Skripalj i njegova ćerka bila „novičok“ nervni agens, razvijen u Rusiji. Ona je 14. marta objavila da će, kao odgovor, 23 ruske diplomate biti proterane iz zemlje.
Moskva je odbacila sve navode zahtevajući da London predstavi čvrste dokaze o učešću Rusije u navodnom pokušaju atentata. Rusija se takođe složila da sarađuje s istragom u slučaju da Velika Britanija pošalje zvanični zahtev i omogući Moskvi pristup materijalima iz istrage, ali se do sada ništa od toga nije desilo.