Američki predsednik Donald Tramp obznanio je da će predložiti da, umesto dosadašnjeg državnog sekretara Reksa Tilersona, tu dužnost ubuduće obavlja dosadašnji šef CIA Majk Pompeo. U tvitu u kojem je objavio Tilersonovu smenu, Tramp je najavio i postavljenje prve žene za šefa najpoznatije američke špijunske agencije. Prema njegovom predlogu, to će biti dosadašnja Pompeova zamenica Đina Haspel.
Analitičari su već dugo predviđali Tilersonov odlazak iz Trampove administracije zbog nekoliko ozbiljnih sukoba sa Belom kućom u vezi sa konceptom spoljne politike. Međutim, predsedničko saopštenje, izdato nekoliko sati pošto se državni sekretar vratio u Vašington sa afričke turneje, na Tilersona je delovalo iznenađujuće, sudeći prema saopštenju Stejt departmenta.
Kako navodi „Njujork tajms“, pozivajući se na neimenovani izvor višeg ranga iz Trampove administracije, američki predsednik doneo je odluku o Tilersonovoj smeni zato što mu je potreban novi tim pre početka pregovora sa severnokorejskim liderom Kim Džong Unom, sa kojim bi trebalo da se sretne do maja, kao i zbog raznih trgovinskih pregovora.
Predsednik nevladine organizacije „Ist vest bridž“ Jovan Kovačić kaže da jeste bio iznenađen kada je čuo za Tilersonovu smenu, ali napominje da već nedelju dana po Vašingtonu kruže priče o tome da se nešto događa.
Naročito posle Trampove izjave da su pregovori sa Severnom Korejom blizu, dok je Tilerson iz Afrike poručio da su oni daleko i da treba proći dug put dok do njih ne dođe.
„To je bilo vrlo interesantno, da predsednik ima jedan stav, a da čovek, koji bi po difoltu trebalo da se bavi time i da zna najviše o tome, nema predstavu da su stvari dotle došle. Veliko je pitanje, individualna je stvar, kako neko može da svari podatke koje ima, ali da dve takve osobe kao što su Tramp i Tilerson imaju potpuno suprotne procene, govori da postoji ozbiljan prekid komunikacije između njih“, kaže Kovačić.
Kada govori o Tilersonovom učinku, Kovačić kaže da su jedna stvar odnosi sa saveznicima, protivnicima i ostatkom sveta, dok je druga stvar koliko je dosadašnji državni sekretar uspeo da, kako Kovačić kaže, počisti Stejt department, u kojem i danas ima puno ljudi iz prethodne administracije.
„Mi smo tek sada videli neke smene na srednjem i malo višem nivou. Godinu dana otkako je preuzeo kormilo. To je, očito, vrlo težak posao. Očito da je Tramp bio u pravu kada je u jednom od svojih predizbornih obećanja rekao da se od njega može očekivati neočekivano i da će to obeležiti njegovu administraciju. To je, pretpostavljam, bilo rečeno u polušali, ali činjenica je da je Tramp uradio mnogo toga neočekivanog. Ali očito da ni on sam nije očekivao koliko je onaj establišment, koji je izrodio Hilari i Bila Klintona, jako žilav, jako solidan, zacementiran i da mnogo teže ide cela priča u vezi sa čišćenjem, kako je to sam Tramp rekao, močvare koja se zove Vašington“, kaže Kovačić.
Tilerson je, prema Kovačićevim rečima, jedna od kolateralnih šteta, jer se nije snašao i nije bio dovoljno grub i odlučan da pospremi sopstveno dvorište.
Sam Tramp nije se mnogo bavio razlozima za Tilersonovu smenu, već se usredsredio na novog čoveka na mestu državnog sekretara Majka Pompea.
„Majk Pompeo, direktor CIA, biće naš novi državni sekretar“, napisao je Tramp u tvitu. „Uradiće fantastičan posao! Zahvaljujem se Reksu Tilersonu na službi. Đina Haspel biće nova direktorka CIA i prva žena izabrana na to mesto. Čestitam svima!“
Nešto kasnije Tramp je medijima objasnio da je između njega i Tilersona uvek postojala razlika u mišljenjima. Za razliku od Tilersona, sa Pompeom je, rekao je Tramp, uvek bio na istoj talasnoj dužini.
Pompeo, diplomac Vest pointa i Harvarda i bivši republikanski kongresmen, uvek je važio za većeg privrženika Trampove politike od Tilersona, bivšeg naftaša, koji se sa američkim predsednikom nikada nije sreo pre nego što je imenovan na mesto državnog sekretara.
„Duboko sam zahvalan predsedniku Trampu na prilici da služim kao direktor CIA i na prilici da služim kao državni sekretar. Njegovo vođstvo učinilo je Ameriku sigurnijom i radujem se što ću predstavljati njega i američki narod u svetu ka daljem prosperitetu Amerike“, rekao je Pompeo.
Američki mediji kao jedan od razloga za Tilersonovu smenu navode i to da je državni sekretar mnogo snažnije osudio i osumnjičio Rusiju zbog ubistva bivšeg ruskog špijuna nervnim gasom u Londonu. Direktno sumnjičenje Rusije je korak koji je portparolka Bele kuće Sara Sanders izbegla, navode američki mediji, koji podsećaju i da je prošlog leta Tilerson Trampa nazvao moronom, što je izjava koju nikada nije porekao.
Međutim, Kovačić ne veruje da je jedan od razloga za Tilersonovu smenu njegov tvrd stav prema Rusiji. Činjenica je da Rusija figurira u priči utoliko što je sada već bivši državni sekretar imao problema zbog svojih pozitivnih stavova prema Rusiji i njegovog ličnog odnosa sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, kaže on.
„On je imao velikih problema na početku svog mandata i ti problemi su ga sigurno omeli u sprovođenju reorganizacije Stejt departmenta, što je, pretpostavljam, jedino logično objašnjenje za tu celu predstavu“, zaključuje Kovačić.