Reč je o radionici koja sadrži široki spektar opreme, od 3D štampača i skenera, laserskih testera, CNC mašina, lemnih stanica, do makaza za sečenje kartona, u kojem građani mogu da uče, istražuju, konstruišu, ali i da dele znanje iz naučno-tehnoloških oblasti i umetničkih projekata u vezi sa naukom.
Zamenik generalnog direktora NIS-a Vadim Smirnov rekao je tom prilikom da se njegova kompanija u svakodnevnom poslovanju oslanja na nove tehnologije i ideje, što je i razlog da se otvori ovakav prostor u kojem mladi ljudi, naučnici, ali i ostali zainteresovani građani mogu da realizuju svoje ideje.
„Mi se nadamo da će te neke ideje biti primenjene i u našoj kompaniji. Međutim, nama je jako bitno da je ovaj projekat ostvaren u okviru programa ’Zajednici zajedno’, kroz koji NIS nastoji da vrati građanima i celoj zemlji to što je ruskoj kompaniji omogućeno da posluje u Srbiji“, rekao je Smirnov.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević istakao je da je kompanija NIS već poznata po tome što ulaže u nauku i obrazovanje, te je podsetio na program „Energija znanja“, kao i na druge projekte koje je do sada realizovala u saradnji sa Ministarstvom.
„Ove godine u Srbiji će u kompletnoj funkciji biti tri istraživačke stanice za osnovce, srednjoškolce i studente, u čiji će rad biti uključeni i druge naučno-istraživačke institucije i naučni klubovi. Takvo umrežavanje šalje poruku da je u Srbiji nauka poželjna, a da deca imaju dobre šanse u tom pogledu“, istakao je Šarčević.
Andreja Mladenović, zamenik gradonačelnika Beograda, istakao je da kompanija NIS program „Zajednici zajedno“ realizuje sa lokalnim samoupravama u više gradova na teritoriji Republike Srbije, a da je grad Beograd je ovom programu već nekoliko godina.
„Očekujemo puno stvari iz ovog projekta, iz ovog prostora i, naravno, sa kompanijom NIS nastavljamo saradnju i uvereni smo da će ovaj projekat dati još mnogo velikih i kvalitetnih novih projekata, na ponos našeg grada i Srbije“, izjavio je Mladenović.
Inače, NIS već devet godina sarađuje sa 11 lokalnih zajednica u Srbiji i unapređuje rad naučnih i obrazovnih institucija, kulturnih i sportskih ustanova, želeći da unapredi kvalitet života građana u tim zajednicama.
Do sada je podržano više od 900 projekata koji su doprineli socijalno-ekonomskom razvoju opština i gradova, a u koje je uloženo više od milijardu dinara.