Policija grofovije Viltšir saopštila je 5. marta da su dve osobe u kritičnom stanju zbog trovanja nepoznatom supstancom. Ni predstavnici policije, ni ministar unutrašnjih poslova Amber Rad, ni britanska premijerka Tereza Mej, nisu spomenuli Sergeja Skripalja i njegovu kćer Juliju govoreći o žrtvama trovanja. To je učinio jedino ministar inostranih poslova Velike Britanije Boris Džonson.
Skotland jard je protekle srede saopštio da je to bio „pokušaj ubistva uz korišćenje nervno-paralitičke otrovne supstance“.
Slučaj Skripalja, koji je dobio azil u Britaniji pošto su Rusija i SAD 2010. godine obavile razmenu špijuna, mnogi mediji upoređuju sa slučajem trovanja Aleksandra Litvinenka polonijumom 2006. godine.
„Istraga slučaja Sergeja Skripalja prati scenario slučaja ’Litvinenko‘: najveći deo informacija biće poverljiv, Rusija neće imati pristup istražnim dokumentima i mogućnost da proceni njihovu uverljivost“, navela je Ambasada Rusije na Tviteru.
Litvinenko je umro 2006. godine, ubrzo posle dobijanja britanskog državljanstva. Pozlilo mu je nakon susreta s Andrejom Lugovojem i Dmitrijem Kovtunom, s kojima je pio čaj. U Litvinenkovom organizmu posthumno je pronađena znatna količina radioaktivnog polonijuma 210.
Predsednik otvorene istrage o slučaju pogibije Litvinenka, ser Robert Oven, u januaru 2016. godine predstavio je izveštaj u kojem je za smrt Litvinenka optužio rusku državu. Glavni osumnjičeni u ovom slučaju je Andrej Lugovoj, koji odbacuje optužbe.