Kako navode, cilj tih napada je da se preko sajta obori informacioni sistem agencije, onemogući njen rad i dostupnost servisa vesti medijima i ostalim korisnicima. Tanjug ističe da su napadi počeli u utorak oko 15 časova.
„Ono što ovaj pokušaj da se Tanjug učini nevidljivim razlikuje od prethodnih jeste to što napadi ne stižu, kao što je to uobičajeno, sa fantomskih adresa iz inostranstva, već sa legalnih IP adresa iz Srbije. O intenzitetu napada svedoči činjenica da je, na primer, samo na jednu vest, po slučajnom uzorku, bilo preko 11.600 upita u tridesetak minuta, odnosno tri u sekundi“, piše Tanjug.
Osim toga, iz Tanjuga navode da mere odbijanja telekomunikacionog operatera, zbog toga što su napadi išli sa legalnih adresa u Srbiji, nisu mogle da isključe mogućnost da njima budu pogođeni legitimni korisnici Tanjuga, tj. da i njima bude onemogućen pristup servisima agencije.
Državna agencija ističe i da će zbog napada podneti prijavu Republičkom javnom tužilaštvu, Odeljenju za visokotehnološki kriminal.
„Očekujemo brzo i efikasno reagovanje, jer kao odgovoran medij nećemo dozvoliti da nas ućutkaju oni kojima se ne dopada nezavisno izveštavanje nacionalne agencije“, ističu iz Tanjuga.
Tanjug