Važna novina je i to da će se izabrani kandidat za crkvenog poglavara zvati arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački i patrijarh srpskih i pomorskih zemalja, navodi beogradski list, koji je imao uvid u tekst ustava.
Prema predlogu novog ustava SPC, postojećih 13 eparhija postaće mitropolije, a novi ustav najverovatnije će biti usvojen na zasedanju najvišeg crkvenog tela Svetog arhijerejskog sabora, sredinom maja.
Rad na predlogu počet je još 2012. godine, formiranjem komisije za reviziju postojećeg ustava, na čijem je čelu bio mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.
Ovako uobličen tekst postaće prvi celoviti ustav Srpske crkve još od 1931. godine, napominje beogradski dnevnik.
Neimenovani sagovornik iz Patrijaršije za „Novosti“ kaže da je postojeći ustav u mnogim svojim delovima bio zastareo i gotovo neprimenjiv, a da je poslednja njegova veća revizija urađena 1947. godine.
Promene u zvaničnom nazivu Srpske crkve objašnjavaju se željom da se ojača veza sa njenim istorijskim središtem u Pećkoj patrijaršiji, ali i s Kosovom i Metohijom kao najvažnijom delom njene jurisdikcije.
Najvažnije promene u ustavu tiču se procedure izbora poglavara, pri čemu se napušta dosadašnja praksa „apostolskog žreba“ — nasumičnog izbora jedne od tri koverte sa imenima kandidata.
Nacrt novog ustava sugeriše da se novi poglavar bira u Pećkoj patrijaršiji, a kao alternativa mesta predviđena su crkvena sedišta u Beogradu ili u Sremskim Karlovcima.
Novi ustav SPC, prema njegovoj radnoj verziji, sprovodi u delo i staru ideju podele Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke, pa će u prestonici tako biti osnovane dve nove eparhije: Voždovačko-vinčanska, sa sedištem na Voždovcu, i Zemunsko-novobeogradska, čiji će vladika sedeti na Novom Beogradu, navode „Novosti“.
Tanjug