Predstavnik NATO-a je potvrdio da su pozivnice stigle, ali je rekao da Alijansa ne smatra Moskovsku konferenciju konstruktivnom platformom za dijalog.
Prema njegovim rečima, NATO je posvećen dijalogu sa Rusijom kako bi se jasno „iznele pozicije, smanjili rizici i povećala transparentnost“. On je naglasio da NATO „nastavlja da teži konstruktivnim odnosima“.
Kako je naveo, prošle godine održana su tri sastanka Saveta Rusije i NATO-a, a trenutno se planira još jedan.
Profesor Ruske akademije vojnih nauka i vodeći stručnjak Centra za vojne i političke studije Moskovskog državnog instituta za međunarodne odnose Vladimir Kozin smatra da je takav stav NATO-a o Moskovskoj konferenciji „neosnovan“.
„Učestvovao sam na tri Moskovske konferencije o bezbednosti i imam samo pozitivne utiske. Video sam tamo, na prvom mestu, slobodnu diskusiju — učesnici mogu da postavljaju pitanja, daju svoje komentare itd. Vode se razgovori i na marginama konferencije, ali ono što je najvažnije jeste da učesnici dobijaju procenu globalne vojno-političke situacije od najviših zvaničnika, ministara i šefova bezbednosnih službi. Veoma operativno, na nekoliko jezika, izdaju se i materijali sa konferencije. Mislim da je Moskovska konferencija organizovana daleko bolje i profesionalnije nego Minhenska konferencija o bezbednosti, koja je svetski poznata. U svakom slučaju, u Minhenu je daleko manji broj vojnih predstavnika koji nastupaju ili koji imaju status gosta“, rekao je Kozin za Sputnjik.
Sve to, prema njegovom mišljenju, daje odgovor na pitanje zašto predstavnici NATO-a Moskovsku konferenciju o bezbednosti ne smatraju konstruktivnom platformom za dijalog.
„Zavide! Zavidni su na dobru organizaciju i na slobodu razmene mišljenja, iako je glavni razlog njihovog nedolaska to što NATO u principu ne želi dijalog sa Rusijom, ne želi da razgovara o problemima. Oni ne žele da slušaju nas, zato što im smeta istina. Umesto toga, oni spinuju, šire glasine i lažne informacije. Nažalost, to je postalo ’lice‘ NATO-a. Čak i sada, umesto da dođu i diskutuju o problemima, oni daju apsolutno nepravedne ocene“, rekao je Kozin.
Glavna tema ovogodišnje konferencije biće poraz terorista u Siriji, ali i bezbednosna pitanja sa kojima se suočavaju Evropa, Azija, Afrika i Južna Amerika.
Rusija će podeliti svoja iskustva kada je reč o borbi protiv takozvane Islamske države i izneće procene o daljem razvoju situacije na Bliskom istoku, uključujući postkonfliktno obnavljanje, navedeno je u saopštenju Ministarstva odbrane.
Očekuje se da će konferenciji prisustvovati više od 800 zvaničnika i eksperata za međunarodnu bezbednost iz 84 zemlje, uključujući i preko 30 ministara odbrane.
Ranijih godina, Moskovskoj konferenciji za međunarodnu bezbednost prisustvovala je i srpska delegacija, na čelu sa ministrom odbrane, pa se očekuje da ni ova godina neće biti izuzetak.
Na otvaranju konferencije govoriće ruski ministar odbrane Sergej Šojgu, šef diplomatije Sergej Lavrov i direktor Federalne službe bezbednosti Aleksandar Bortnikov, a učestvovaće i sekretar Saveta bezbednosti Rusije, rukovodioci Ministarstva odbrane i Generalštaba, kao i šefovi drugih ruskih bezbednosnih službi.
Prvi put će na konferenciji učestvovati i šef „Rosgvardije“ i zamenik ministra unutrašnjih poslova Rusije.
Moskovska konferencija o međunarodnoj bezbednosti održava se po sedmi put. Primetno je da ona svake godine okuplja sve veći broj gostiju i često je upoređuju sa takvim platformama kao što su Minhenska bezbednosna konferencija ili Forum o bezbednosti u Aziji „Šangri La dijalog“.