„Sankcije se razmatraju. Ministar finansija je, koliko znam, dao na znanje da bi već sledeće sedmice mogao da objavi te sankcije“, rekao je Kouts tokom obraćanja Senatu SAD.
Prema njegovoj oceni, Rusija izlazi na kraj s tekućim nivoom sankcija.
„Rusija će raditi na ugrožavanju jedinstva Zapada u vezi sa sankcijama i podrškom Kijevu, ali Kremlj izlazi na kraj sa sankcijama na tekućem nivou“, izjavio je Kouts.
Rusija planira da utiče na rast socijalne napetosti u SAD
Američka obaveštajna služba smatra da će Rusija pokušati da pojača socijalno-politička trvenja u SAD u svetlu izbora 2018, izjavio je Denijel Kouts.
„Očekujemo da će, u najmanjoj meri, Rusija nastaviti da koristi propagandu, socijalne platforme, operacije pod lažnim imenima i druga sredstva da bi pokušala da pojača socijalna i politička trvenja u Sjedinjenim Američkim Državama“, navedeno je u dokumentu koji je Kouts predstavio Kongresu SAD.
Navedeno je da će takve operacije, posebno one koje se primenjuju u sajber-prostoru, ostati znatna pretnja američkim interesima.
„To je način da se osveti protivniku, da se promeni shvatanje spoljne politike i da se utiče na stanovništvo — to nije skupo, nosi relativno mali rizik, a lako se može negirati. Rusija će, verovatno, biti najsposobniji i najagresivniji izvor ove pretnje u 2018. godini, mada mnoge zemlje i pojedinci koji nisu u državnom aparatu proučavaju načine korišćenja operacija za širenje uticaja, kako u svojim zemljama tako i u inostranstvu“, naveo je Kouts.
Direktor američke obaveštajne službe je kao najveće pretnje u sajber-prostoru, pored Rusije, označio Kinu, Iran i Severnu Koreju.
Rusija i Kina razvijaju protivsatelitsko oružje
Prema Koutsovim rečima, Rusija i Kina izrađuju oružje namenjeno protiv satelita, koje će biti spremno za upotrebu u narednim godinama. On je dodao da će takvo oružje biti opremljeno kako raketama, tako i laserskim oružjem.
„Očekujemo da će rusko i kinesko oružje protiv satelita, najverovatnije, postići početnu borbenu gotovost tokom narednih nekoliko godina“, naveo je Kouts u pisanom svedočenju Kongresu SAD, objavljenom na sajtu Komiteta Senata SAD za oružane snage.
„Narodnooslobodilačka armija Kine formirala je odrede i počela preliminarne operativne vežbe korišćenja protivkosmičkog potencijala koji Kina izrađuje, poput protivsatelitskih raketa zemlja—vazduh. Rusija, verovatno, takođe izrađuje sličan sistem. Obe strane unapređuju tehnologije oružja usmerene energije sa ciljem da razviju protivsatelitske sisteme koji mogu da ’oslepe‘ ili oštete osetljive optičke senzore u kosmosu, na primer one koji se koriste za daljinsko registrovanje u cilju raketne odbrane“, naveo je Kouts.
Prema njegovim rečima, Rusija i Kina nastavljaju da izrađuju sredstva za smanjenje vojne efikasnosti SAD i njihovih saveznika.
„Rusija i Kina nameravaju da razviju protivkosmičko oružje koje se može koristiti u potencijalnom konfliktu u budućnosti. Smatramo da, ukoliko u budućnosti izbije sukob u kojem učestvuju Rusija i Kina, obe zemlje će napade na satelite SAD i njihovih saveznika pravdati kao neophodne da bi izašle na kraj s pretpostavljenom vojnom prednošću SAD“, navedeno je u dokumentu.
Kouts je dodao da vojne reforme i u Rusiji i u Kini tokom poslednjih godina pokazuju da su ove zemlje sve više usredsređene na stvaranje operativnih snaga koje treba da integrišu napade protiv kosmičkih sistema i servisa.