Godišnje obraćanje predsednika Rusije Federalnoj skupštini zakazano je za 1. mart, 17 dana uoči predsedničkih izbora, na koje Putin izlazi kao samostalni kandidat. To će biti 23. obraćanje šefa države Skupštini u novijoj ruskoj istoriji, a četrnaesto Putinovo. Prethodno obraćanje, koje je održano 1. decembra 2016, trajalo je 69 minuta.
Obično predsednik pred Skupštinom govori u decembru, kada se sumiraju godišnji rezultati, ali je prošlogodišnje obraćanje odloženo.
Kremlj tradicionalno ne otkriva koje će biti teme Putinovog obraćanja Skupštini, ali su otkrili da je predsednik, u svojoj rezidenciji u Novom Ogarjovu, danima spremao govor.
Stručna javnost uveliko polemiše oko toga koja će biti glavna tema Putinovog obraćanja i kakvu će poruku predsednik poslati.
Ruski političari očekuju da će Putin izneti plan ekonomskih reformi i mera za rešavanje socijalnih pitanja, a takođe i da će dati ocenu međunarodne situacije.
S druge strane, eksperti smatraju da će Putin definisati područja koja će osigurati razvoj Rusije u budućnosti. Oni veruju da se to može odnositi na kosmičke tehnologije, energetiku i digitalnu ekonomiju.
Analitičari takođe smatraju da će obraćanje predsednika Putina u najvećoj meri biti posvećeno ekonomskoj politici, razvoju privrede, industrije i biznisa, kao i merama za poboljšavanje investicione klime.
Zdravstvo, obrazovanje, infrastruktura, ekologija i bezbednost takođe bi mogle da budu neke od tema.
Kada je reč o spoljnoj politici, očekuje se da će Putin govoriti o situaciji na Bliskom istoku, posebno o ratu u Siriji, krizi u Ukrajini i, naravno, o odnosima sa SAD.
Jedno od glavnih pitanja na koje bi ruski eksperti želeli da čuju odgovor je i kako će se razvijati odnosi Moskve i Vašingtona i kako će antiruska histerija u SAD uticati na politiku Rusije.
Analitičari očekuju i da će Putin izneti stav Rusije o razvoju ekonomije u azijsko-pacifičkom regionu, kao i o odnosima sa Kinom, saradnji unutar Evroazijske unije i odnosima sa susedima.
„Mislim da će se dotaći pitanja unutrašnje politike, pre svega razvoja Rusije u uslovima u koje su nas stavili naši bivši partneri tj. one države koje nismo smatrali neprijateljskim. Mislim da će biti razmotreni odnosi sa zemljama postsovjetskog prostora, kao i pitanja koja se tiču spoljne politike“, kaže za Sputnjik ruski politikolog Bogdan Bespaljko.
Analitičar smatra da će glavna tema biti ekonomija, s obzirom na to da se zemlja suočava sa određenim teškoćama.
„Iako naša zemlja ima impresivnu armiju, što je ona dokazala i u sirijskoj kampanji, zatim ogromnu teritoriju, velike prirodne resurse, veliki ljudski kapital, Rusija se svejedno suočava i sa nizom problema u ekonomiji, koji su sada, tokom krize, naročito isplivali. To nije povezano samo sa nekakvim strukturnim problemima, već sa tim što pokušavaju da nas izoluju, da nam uskrate mogućnosti saradnje sa drugim državama itd. To je prouzrokovalo niz problema, koje ranije nismo imali, novih ekonomskih izazova, koje naša zemlja treba da reši, jer bi to moglo da uspori njen razvoj. Zbog toga je važno da predsednik o tome govori i da ta pitanja rešava“, smatra Bespaljko.
Eksperti podsećaju da je Rusija na pragu predsedničkih izbora i navode da bi ovaj nastup mogao da bude deo predizborne kampanje, pa u tom kontekstu očekuju da će Putin govoriti ne samo o aktuelnim zadacima za 2018, nego i o perspektivama razvoja zemlje u narednih šest godina.
„Mislim da se svako obraćanje predsednika u našoj zemlji smatra važnim događajem, vrednim pažnje. Posebno sada, uoči izbora i u uslovima kada se suočavamo sa ogromnim pritiscima, najjačim u postsovjetskoj istoriji i u situaciji kada nas nazivaju čas neprijateljima, čas rivalima, kada nam otvoreno predlažu da se predamo, da izvršimo samoubistvo. Sada su svi koraci naših vlasti usmereni na konsolidaciju društva, na jasno razumevanje ciljeva i zadataka, koje postavlja pred sebe naša zemlja, i to je izuzetno važno“, zaključio je Bespaljko.
Godišnje obraćanje predsednika Rusije pred Federalnom skupštinom tradicionalno se održava u Georgijevskoj sali Velikog kremaljskog dvorca, ali ove godine je događaj preseljen u Veliki Manjež, zbog većeg broja zvanica, kao i zbog specijalnih ekrana za infografiku koji bi se teško instalirali u Kremaljskom dvorcu.
Događaju po pravilu prisustvuju članovi Saveta Federacije, poslanici Državne dume, članovi Vlade, rukovodioci Ustavnog, Vrhovnog i Visokog arbitražnog suda, gubernatori, predsednici regionalnih zakonodavnih skupština, poglavari tradicionalnih konfesija, istaknuti predstavnici javnosti, predstavnici vodećih medija.
Putinovo obraćanje obično prati više stotina novinara iz zemlje i inostranstva, a govor predsednika direktno prenosi ruska državna televizija i radio-stanice. Ove godine je akreditovano 705 novinara, što je skoro 90 više nego prethodni put.