Poslednju optužbu na račun Moskve izneo je pomoćnik zamenika ministra odbrane SAD za politička pitanja Dejvid Trahtenberg, koji tvrdi da je Rusija izvela testiranja krstarećih raketa kopnenog baziranja SSC-8, čime je prekršila Sporazum potpisan 1987. godine između Ronalda Regana i Mihaila Gorbačova, a na osnovu kojeg su uništene rakete manjeg i srednjeg dometa, od 500 do 5.500 kilometara.
S druge strane, ruski zvaničnici navode da krstareća raketa, čije je kodno ime u Rusiji 9M729, u potpunosti ispunjava uslove dogovora. U Moskvi još ističu da ta raketa nikada nije razvijana, niti testirana na dometima koji su zabranjeni Sporazumom, a takođe naglašavaju i da se raspoređivanje raketa vrši u strogoj saglasnosti sa ruskim i međunarodnim obavezama.
Ruski vojni ekspert Igor Korotčenko smatra da su sve optužbe SAD na račun Rusije o nepoštovanju Sporazuma o uništenju raketa srednjeg i malog dometa neosnovane.
„Takve tvrdnje nisu potvrđene nikakvim dokazima, niti realnim podacima, a imaju za cilj da opravdaju rad na stvaranju krstarećih raketa kopnenog baziranja u Sjedinjenim Državama, što krši obaveze iz Sporazuma o uništenju raketa srednjeg i malog dometa. Takođe, američke optužbe na račun Rusije imaju za cilj satanizaciju i diskreditaciju Rusije, a s druge strane na taj način se vrši i dodatni pritisak na Moskvu“, kaže Korotčenko za Sputnjik.
On je takođe podsetio i da je Rusija više puta iznosila konkretne optužbe na račun Vašingtona.
„To se odnosi na korišćenje protivraketnih sistema kao meta balističkih raketa srednjeg dometa tokom testiranja, kao i na korišćenje bespilotnih letelica, opremljenih udarnim sistemima naoružanja dalekog dometa, čime se direktno krši taj sporazum o raketama. Na kraju, SAD su počele da raspoređuju protivraketne sisteme u Evropi, konkretno u Poljskoj i Mađarskoj, a ne treba zaboraviti da se u standardne lansere mogu postaviti ne samo protivrakete, nego i krstareće rakete ’tomahavk‘. To su konkretne optužbe Rusije protiv SAD, na koje Amerikanci uopšte ne odgovaraju“, rekao je Korotčenko.
Vojni ekspert Aleksej Leonkov napominje da Rusija ne razvija rakete srednjeg i malog dometa, a da su SAD imale mogućnost da se u to uvere.
„Kada je reč o poštovanju Sporazuma o uništenju raketa srednjeg i malog dometa Rusija je maksimalno transparentna. U okviru tog sporazuma vrše se inspekcije, u kojima se proverava da li strane poštuju obaveze iz Sporazuma. Tokom poslednjih inspekcija Rusija je saopštila da same SAD krše taj sporazum. U decembru prošle godine pomoćnik američkog državnog sekretara Tomas Šenon je izrekao ’veoma interesantnu‘ misao, koji Amerikanci sada nameću kao uslov: ’SAD će prestati da prave rakete malog i srednjeg dometa, ako Rusija bude poštovala taj sporazum‘. Ali Rusija poštuje Sporazum! Mi takve rakete ne razvijamo i naučno-istraživački i konstruktorski biroi ne sprovode nikakve tajne radove“, rekao je Leonkov.
Ekspert je ponovio da je Rusija maksimalno transparentna.
„Rusija sve što radi otvoreno pokazuje Amerikancima. Osim toga, imamo Sporazum o otvorenom nebu, pa NATO može da obavlja posmatračke letove, tj. mi smo otvoreni u svakom pogledu. Međutim, Amerikanci bazu ’dokaza‘ iz nekog razloga prave na osnovu informacija raznih blogera“, zaključio je Leonkov.