„Računamo na nastavak konstruktivne potrage sa Sjedinjenim Američkim Državama za uzajamno prihvatljivim rešenjima o problemima koji se odnose na preuređivanje i izuzimanje strateškog ofanzivnog oružja. Smatramo da je neophodno da se obezbedi adekvatno rešenje ovog pitanja koje je od fundamentalnog značaja sa stanovišta pristupa strana implementaciji navedenog Sporazuma“, ističe se u tekstu komentara.
Ranije je zamenik pomoćnika ministra odbrane SAD za nuklearnu i raketnu politiku Robert Sufer izjavio da SAD zasad nisu donele odluku da li će produžavati Sporazum o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja sa Rusijom posle 2021. godine, ali zasad namerava da ga poštuje.
Sporazum START, koji su potpisale Rusija i Sjedinjene Američke Države 2010. godine, stupio je na snagu 5. februara 2011. godine. On predviđa da svaka strana smanjuje nuklearni arsenal na takav način da u narednih sedam godina i nadalje ukupne količine naoružanja ne prelaze 700 interkontinentalnih balističkih raketa, balističkih raketa na podmornicama i teškim bombarderima, kao i 1.550 bojevih glava i 800 raspoređenih i neraspoređenih lansirnih sistema. Sporazum obavezuje Rusiju i SAD da razmenjuju informacije o broju bojevih glava i raketa-nosača dva puta godišnje.
Rusija i Sjedinjene Američke Države su do 5. februara 2018. godine morale da dostignu kontrolne pokazatelje prema Sporazumu. Sporazum ističe 2021. godine.
SAD su izjavile da su ispunile svoje obaveze još u avgustu 2017. Kako je ranije saopštila portparolka američkog Stejt departmenta Heder Navert, SAD računaju na nastavak poštovanja Sporazuma i smatraju da START čini odnose sa Rusijom stabilnijim i poboljšava bezbednost SAD i njenih saveznika. Međutim, Moskva je saopštila da Rusija ne može da potvrdi da su Sjedinjene Američke Države u potpunosti usaglasile svoje strateško ofanzivno naoružanje sa Sporazumom.