Dan branilaca otadžbine je jedan od najvećih ruskih praznika, a pod tim imenom slavi se od 1993. godine. Za vreme Sovjetskog saveza bio je to Dan Crvene armije i flote. Nakon raspada SSSR-a, nastavilo se sa obeležavanjem praznika u Rusiji i još nekim republikama bivšeg Sovjetskog saveza (Belorusiji, Ukrajini i Kirgiziji).
Zvanični Dan Crvene armije, 23. februar 1918. godine, označava dan prvog masovnog regrutovanja u Crvenu armiju u Peterburgu i Moskvi i prvu borbenu akciju protiv okupacione armije Nemačkog carstva.
Rusi na današnji dan odaju počast vojnicima, veteranima vojske i mornarice, avganistanskim ratnim veteranima, porodicama onih koji su bili i onih koji su i dalje u vojnim redovima.
Taj praznik je za Ruse simbol herojske istorije države, jedinstva naroda i armije, slave i patriotizma ruske vojske.
U gotovo svim gradovima širom Rusije organizuju se parade, šetnje, koncerti, izložbe fotografija, oružja i vojne tehnike, a slavi se i u kasarnama. Priređuju se tematske književne večeri i pozorišne predstave, kao i mnoge druge svečanosti.
Slavi se uz vatromete, a u Moskvi se u čast praznika svake godine izvodi i počasna paljba.
Takođe, polažu se venci na spomen-ploče poginulih vojnika u Drugom svetskom ratu. Prema tradiciji, ruski predsednik Vladimir Putin polaže venac na Grob neznanom junaku, uz zidine Kremlja.
Međutim, Dan branilaca otadžbine se vremenom transformisao iz čisto vojnog praznika u praznik svih muškaraca i pandan je 8. martu, Danu žena.
U Rusiji je to neradan dan, a po tradiciji muškarcima se upućuju čestitke i daruju pokloni.
Istraživanja pokazuju da poklone povodom tog praznika kupuje skoro 70 odsto Rusa. Tradicionalno, najprodavanija roba u dane praznika su čarape i kozmetička sredstva za tuširanje i brijanje.
Svako kupuje u skladu sa svojim džepom i mogućnostima. U proseku Rusi će ove godine za svaki poklon izdvojiti oko 1.300 rubalja, odnosno nešto manje od 20 evra. Tek jedan odsto njih kupovaće poklone skuplje od 10.000 rubalja (preko 140 evra).
Uglavnom se muškarcima daruju komadi garderobe, knjige, modni detalji poput šalova, kapa i rukavice, novčanici, kaiševi, razne tehnološke spravice, ali i smartfoni i tableti.
Takođe, ne izostaju ni pokloni vojne tematike, ali kupuju se i ulaznice za utakmice, koncerte i pozorišta ili karte za posetu vojnim muzejima.
Istraživanja pokazuju da muškarci kao nepoželjne poklone smatraju kravate, igračke i slatkiše.
Ipak, treba napomenuti da se 23. februara čestitke ne upućuju samo muškarcima, već i ženama veteranima Velikog otadžbinskog rata i ženama vojnicima.