Svoju prognozu tužilac je objasnio potpisivanjem Zakona o reintegraciji Donbasa koji je, prema njegovom mišljenju, politički motivisan i imaće odgovarajuće posledice.
„Ukrajina će ponovo i u ovom slučaju već posle Jugoslavije, biti probni poligon nekih mirovnih, odnosno diplomatske ili drugih novih oblika rešavanja vojnih sukoba u centru Evrope“, naglasio je Matios.
On je dodao da u slučaju uvođenja mirovne misije UN u Donbas „plavi šlemovi“ neće delovati prema ukrajinskim zakonima, već po principu eksteritorijalnosti.
„Niko nigde i nikada nije govorio po kakvom principu i po kojim zakonima će raditi mirovni kontingent“, primetio je Matios.
Predsednik Ukrajine Petro Porošenko je tokom zasedanja vojnog kabineta 20. februara 2018. potpisao Zakon o reintegraciji Donbasa u kom se Rusija naziva „agresorom“, a teritorije koje nisu pod kontrolom Kijeva na jugoistoku zemlje, smatraju se „okupiranima“.
Zakon daje predsedniku pravo da iskoristi oružane snage u miru radu zaštite suvereniteta. Ovo će legitimizovati upotrebu vojske na istoku bez objave rata.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije ranije je nazvalo optužbe Ukrajine o okupaciji „neosnovanim insinuacijama“. Samoproglašena LNR nazvala je potpisivanje Zakona o reintegraciji zakasnelim pokušajem legitimizacije nasilja u regionu, a DNR — pokušajem Kijeva da legitimizira primenu vojske protiv civila.