Ministarstvo je navelo da je dokument predat u ponedeljak, 19. februara.
„Memorandum dokazuje da je Ruska Federacija prekršila suverena prava Ukrajine u Crnom i Azovskom moru i Kerčkom moreuzu“, navodi se u saopštenju Ministarstva.
„Drsko kršeći međunarodno pravo, Rusija krade energetske i ribolovne resurse koji pripadaju Ukrajini i njenom narodu, između ostalog nanosi fizičku štetu ukrajinskim ribarima, blokira pristup brodova u ukrajinske luke u vezi sa nezakonitom izgradnjom Krimskog mosta“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Ukrajine. Kijev traži da sud UN naredi Rusiji da prekine narušavanja i isplati kompenzaciju čiji se iznos ne precizira.
U septembru 2017. godine predsednik Ukrajine Petro Porošenko naložio je da se Rusija tuži zbog „štete po životnu sredinu“ izazvane izgradnjom Krimskog mosta. Ministar za infrastrukturu Ukrajine Vladimir Omeljan rekao je da će rusko ograničavanje parametara za prolaz brodova koji prelaze iz Crnog u Azovsko more i nazad ispod luka mosta preko Kerčkog moreuza, negativno uticati na ekonomiju Ukrajine i dovesti do gubitaka.
Krimski most dug 19 kilometara biće najduži most u Rusiji i povezaće drumskim i železničkim putem poluostrvo sa kopnenim delom Rusije. Drumski deo mosta biće otvoren za saobraćaj u decembru 2018. godine, a železnički u decembru 2019. Generalni izvođač radova je kompanija „Strojgazmontaž“ Arkadija Rotenberga, koja se nalazi na „ukrajinskom“ spisku sankcija EU i SAD.