Vašington namerava da prekine finansiranje Međunarodne svemirske stanice preko NASA nakon 2024. godine. Međutim, on nema nameru da digne ruke od orbitalne stanice i radi na tome da pređe iz državnog u privatni sektor.
„Odluka da se prekine direktna finansijska podrška MSS-u 2025. godine ne znači da će sama stanica do tada biti vraćena sa orbite — vrlo moguće je da (predstavnici) industrijske grane mogu nastaviti da rukovode određenim elementima ili funkcijama MSS-a u okviru buduće komercijalne platforme. NASA će nastaviti širenje međunarodnog i komercijalnog partnerstva u narednih sedam godina kako bi se osigurao neprekidan pristup ljudi i njihovo prisustvo na niskoj Zemljinoj orbiti“, navodi se u dokumentu.
U projektu budžeta za 2019. godinu, koji će biti objavljen sutra, administracija SAD će zatražiti 150 miliona dolara za razvoj i privatizaciju MSS-a. Ovi planovi će se najverovatnije suočiti sa kritikom u američkom Kongresu, uzimajući u obzir da su SAD potrošile oko sto milijardi dolara na izgradnju i eksploataciju stanice. U ovom trenutku NASA proučava pitanje nastavka rada MSS-a do 2028. godine.
Od 2011. godine samo Rusija se bavi slanjem kosmonauta na MSS i njihovim vraćanjem na Zemlju. Amerika iznajmljuje od Rusije mesta na svemirskim brodovima „Sojuz“. Eksploatacija MSS-a košta NASA-u 3-4 milijarde dolara godišnje.