Reč „depresija“ često podrazumeva samo loše raspoloženje, ali eksperti koji koriste taj izraz pod njim smatraju konkretan psihički poremećaj, koji ponekad zahteva pomoć specijalista. Autori novog istraživanja sproveli su niz eksperimenata na laboratorijskim miševima i zaključili su da polifenoli omogućavaju organizmu da se efikasnije bori protiv procesa koji su karakteristični za depresiju, kao i za ispoljavanje anksioznog poremećaja.
Stručnjaci pretpostavljaju da dobijeni rezultati ne samo da pokazuju prednosti grožđa, već i pomažu u razvoju novih antidepresiva na bazi komponenata koji se u njemu sadrže.
Naučni rad istraživača objavljen je u časopisu „Nature Communications“.
Ranije je britanska nutricionistkinja Kasandra Barns iz sličnih razloga kao jednu od najkorisnijih poslastica za mozak navela običnu borovnicu i crnozrnu borovnicu — ove bobice takođe sadrže polifenole. Pri tome je Barnsova istakla da je to jedinjenje posebno korisno za starije osobe. Polifenola ima i u zelenom čaju i pretpostavlja se da u tom napitku on ima blagotvorno dejstvo na organizam u celini, uključujući i činjenicu da pomaže pri mršavljenju.
Istovremeno, Američka administracija za hranu i lekove (FDA) ranije je upozorila da se grožđem, suvim grožđem i ribizlom ne smeju hraniti psi, jer ti proizvodi mogu da izazovu otkazivanje rada bubrega. Pri tome svoje ljubimce možete da hranite nekim drugim voćem, na primer, jabukama ili bananama, ali iz jabuke je potrebno izvaditi jezgro i paziti da pas ne pojede semenke.