Sporazum su potpisali ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević i generalni direktor NIS-a Kiril Tjurdenjev.
„Kompanija NIS je kao prioritet postavila ulaganje u nauku, znanje i mlade ljude, a sličnim putem krenule su i neke druge kompanije. Opremanje škola, kabineta, saradnja sa visokoškolskim ustanovama i razmena su ona prava pomoć i podrška koja je nama i ustanovama potrebna“, izjavio je ministar.
Dodao je da kao član Kancelarije za saradnju sa Rusijom i Kinom ima obavezu da nivo saradnje u oblasti prosvete i nauke sa Rusijom podigne još više.
„Otvaranjem inovativnog centra za filologiju pred Novu godinu u Tršiću, rodnom mestu našeg reformatora Vuka Karadžića, planiramo da uz srpski jezik i ćirilicu negujemo i slovenske jezike, pa i sve ostale“, poručio je ministar.
Vlada Srbije je, kako navodi, spremila dodatna sredstva za otvaranje još nekoliko inovativnih centara, a jedan od njih biće centar u južnom Banatu, u Beloj Crkvi, za geonauke.
Generalni direktor NIS-a je poručio da je ta kompanija okrenuta ka budućnosti uz moto „budućnost na delu“.
„Uvek su nam potrebna nova znanja. Zato ćemo u ovoj, kao i u prethodnoj godini, sarađivati sa školama i univerzitetima i opremati učionice i laboratorije. Organizovaćemo razmenu studenata i profesora iz Srbije i Rusije, i stipendirati najtalentovanije“, izjavio je Tjurdenjev.
U ovoj godini bi, prema njegovim rečima, čak 25 mladih stručnjaka, stipendista NIS-a, trebalo da počnu da rade u kompaniji.
Memorandumom će biti uspostavljen uzajamni rad na usavršavanju kadrova za naučno-istraživački rad, akreditacija novih studijskih i nastavnih programa na fakultetima i u srednjim školama za obrazovne profile u skladu sa potrebama kompanije, razvoj i unapređenje stručnog usavršavanja zaposlenih u prosveti, kao i stipendiranje najboljih učenika i studenata u zemlji i inostranstvu.
Saradnjom je predviđeno i opremanje objekata u ustanovama osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja, kao i rad na popularizaciji ruskog jezika.
Potpisivanje memorandum sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja predstavlja nastavak promocije ulaganja u obrazovanje, na čemu NIS radi već pet godina kroz program „Energija znanja“.
Kroz ovaj petogodišnji program je do sada uloženo više od pet miliona evra, ostvarena je saradnja sa 47 međunarodnih naučnih i obrazovnih institucija u zemlji i inostranstvu, stipendirano je više od 90 studenata, opremljeno gotovo 50 kabineta, laboratorija i učionica u gradovima širom Srbije, i organizovane 33 olimpijade znanja iz fizike, hemije, matematike i ruskog jezika.
Za svoj doprinos u obrazovanju u Srbiji, NIS je prva kompanija koja je dobitnik prestižnog priznanja „Svetosavska nagrada“, koju dodeljuje Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.