„Ne poznajemo ljude u Sportskom arbitražnom sudu, ali smatram da bi trebalo da budemo zahvalni što su, uprkos jakim pritiscima, skupili hrabrost da se u donošenju odluke rukovode objektivnim podacima i principima olimpijskog pokreta“, istakla je Matvijenkova.
Matvijenkova je dodala da su VADA i MOK komercijalizovali međunarodni sport i olimpijski pokret, i Rusija će o ovom problemu raspravljati na međuparlamentarnom nivou.
Prema njenom mišljenju, takvi potezi su u suprotnosti sa Olimpijskom poveljom.
Matvijenkova je istakla da se ne slaže sa mišljenjem direktora Međunarodnog olimpijskog komiteta Tomasa Baha o reformi CAS-a. Prema njenim rečima, reforma je potrebna samom MOK-u i Svetskoj antidoping agenciji (VADA).
„Naravno, može da se razmatra reformisanje CAS-a, posebno nakon što ta odluka nije zadovoljila MOK“, rekla je Matvijenkova komentarišući Bahovu izjavu da je potrebno da se Sportski arbitražni sud u Lozani reformiše.
„Ali, onda je savršeno normalno razmisliti i o reformi VADA, pa i samog Međunarodnog olimpijskog komiteta, posebno zbog propusta da deluje u okviru demokratskih procedura“, uverena je Matvijenkova.
„Na kraju krajeva, to je jasan znak degradacije osnovnog smisla olimpijskog pokreta i olimpijskog duha tih međunarodnih organizacija“, naglasila je ona.
Ranije je CAS zadovoljio žalbu 28 ruskih sportista na odluku MOK-a o njihovoj doživotnoj suspenziji sa Olimpijskih igara i anuliranju rezultata sa Igara u Sočiju. Sa ovih sportista su skinute sankcije, a njihovi rezultati na ZOI 2014. vraćeni.