„Tekst doktrine skida svaku odgovornost s rukovodstva Sjedinjenih Država za bilo kakva dejstva, jer su u tom dokumentu date prevelike mogućnosti za proizvoljnu interpretaciju događaja na međunarodnoj pozornici i situacija u unutrašnjim poslovima suverenih zemalja“, izjavio je Bondarev.
Prema njegovim rečima, u doktrini Amerikanci „nigde nisu predstavili precizna objašnjenja sopstvenih kriterijuma o pretnji ili vanrednim okolnostima“.
„Istina, ne mislim da je političko rukovodstvo ove sada razjedinjene zemlje nerazumno da bučne izjave prenosi u delo“, rekao je Bondarev.
Prema njegovim rečima, u novoj doktrini, za razliku od prethodnih, Vašington je korigovao taktiku, pa „namere oglašava smelije, ali traži za njih dobre razloge“.
„Šta znači, na primer, dopustivost preventivnog nuklearnog napada? A nuklearni odgovor na masovnu nenuklearnu pretnju, primenu oružja za masovno uništenje u vanrednim okolnostima? Previše nedefinisano da bi se takvi pojmovi razmatrali“, izjavio je Bondarev.
On smatra da nije slučajno to što je akcenat doktrine na tome da SAD ni prema Rusiji, ni prema Kini ne nameravaju da se odnose kao prema protivnicima.
„Naravno, u otvoreni sukob s dve vodeće svetske države Amerikanci neće ući. Nije isključeno da SAD nastave ekspanziju na teritorije malih država bogatih sirovinama kako bi zaradile na izvozu oružja, kontroli naftnih kvota, korišćenju ljudskog kapitala za svoje interese“, smatra senator.
Prema njegovim rečima, nuklearna doktrina SAD pokazuje „ko je istinski agresor svetskih razmera“.