Poziv je usledio, konstatuje hrvatska agencija Hina, nakon što su odnosi dveju država ponovno zapali u ozbiljnu krizu, a poslanici Sabora su se osvrnuli u tom kontekstu i na pitanje da li je premijer Andrej Plenković učestvovao u odluci predsednice Grabar Kitarović da pozove srpskog kolegu u Zagreb.
Zastupnik SDSS, srpske stranke koja podržava vladu Plenkovića, Milorad Pupovac poručio je da je veoma značajno da dođe do tog susreta, kako bi se smirile negativne strasti, obuzdale negativne poruke i zaustavili polemički tonovi, koji neretko izazivaju neprijateljstva i animozitet.
„Takođe je važno da se vratimo svim pitanjima koja već godinama nisu u fokusu politike i ne rešavaju se, a to su otvorena pitanja vezana za rat, izbeglice, nestale, ratne zločine, prava manjina i granice“, dodao je Pupovac.
„Svi znamo da se na tom susretu radi već nekoliko meseci. U nekoliko je navrata bio pripremljen pa ostavljen za neka bolja vremena, a sada se odlučilo da se, uprkos lošoj atmosferi, napravi rez i ide u to. Rizici pokazuju određenu smelost i odgovornost da se stvari ipak zaustave na nekoj tački, i da se treba posvetiti razgovorima“, rekao je Pupovac.
Susret su pozdravili zastupnici opozicionih struktura GLAS (Vesna Pusić), HDZ, vodeće članice vladajuće koalicije (bivši ministar spoljnih i evropskih poslova Miro Kovač), kao i zastupnik najuticajnije opozicione stranke SDP (Joško Klisović).
Ipak, bilo je i disonantnih tonova:
„Pitao bih kakva je to politika kada u istom danu premijer šalje Srbiji diplomatsku notu, ministarka spoljnih poslova govori da su promoteri četništva na čelu Srbije, a predsednica poziva predsednika Vučića. Narod je zbunjen, i nije mu jasno o čemu se radi“, kazao je predstavnik opozicionog Mosta Miro Bulj.
Hvalimo se, kazao je, da imamo karijerne diplomate na čelu države, ali ovo je politika „glup—gluplji—najgluplji“, a „odnos predsednice i Vučića podseća na vremena odnosa Pahor—Kosor“.