„Srbija ima pravo da slobodno izabere svoje političke i bezbednosne mere sa bilo kojim narodom ili organizacijom, kao svaka suverena zemlja. Ambicija NATO-a je jednostavna — izgraditi dobar, produktivan odnos sa Srbijom, kako bismo mogli da radimo zajedno u oblastima od kojih svi imamo korist. Zajedno smo uključeni u više od 100 partnerskih aktivnosti svake godine“, rekao je Stoltenberg u intervjuu za „Politiku“.
Naglasio je da NATO sa Srbijom radi na reformama državnih bezbednosnih snaga i institucija.
„Obučavamo srpske oficire, tako da oni mogu bolje i sigurnije da učestvovuju u međunarodnim mirovnim operacijama. I Srbija sarađuje sa NATO saveznicima i sa NATO-om u zajedničkim vojnim i civilnim vežbama odbrane“, kazao je Stoltenberg.
On smatra da se danas NATO i Srbija suočavaju sa zajedničkim bezbednosnim izazovima, a da su dijalog i saradnja ključni za njihovo rešavanje.
„Zajednički rad donosi stvarne prednosti Srbiji, njenim građanima i širem regionu“, poručio je generalni sekretar Alijanse.
Stoltenberg kaže da je Zapadni Balkan od strateškog značaja za NATO i da ostaje angažovan, što pomaže promovisanju stabilnosti u regionu.
„Vidimo budućnost regiona u evroatlantskoj saradnji i integracijama za one koji to žele. Svaka nacija ima pravo da odluči o svojoj budućnosti i da bira sopstvene političke i bezbednosne mere. To je temeljni princip evropske bezbednosti: to je princip koji je Rusija takođe prihvatila i koji treba da poštuje. Proširenje NATO-a nije usmereno protiv Rusije“, rekao je Stoltenberg.
Kako kaže, on podržava težnje Skoplja i Sarajeva da se pridruže Alijansi i rade sa njom kako bi im pomogla na putu ka članstvu u NATO-u.
NATO je, kako kaže, posvećen jačanju partnerstva sa Srbijom uz potpuno poštovanje srpske političke neutralnosti.
„Nekoliko zemalja na Zapadnom Balkanu sada su NATO saveznici. Zemlje koje su se pridružile Alijansi uspele su da ojačaju svoju demokratiju, pojačaju svoju bezbednost i život svojih građana učine sigurnijim. Naša politika otvorenih vrata bila je istorijski uspeh. To je doprinelo uklanjanju linija razdvajanja u Evropi. Zajedno sa proširenjem Evropske unije, stvorena je sigurnost i stabilnost u Evropi. Demokratske vrednosti, vladavina prava, domaće reforme i dobrosusedski odnosi od vitalnog su značaja za stabilnost u čitavom regionu i šire“, zaključio je Stoltenberg.