Džaferi je na konferenciji za novinare rekao da opozicija treba da demonstrira konstruktivni pristup, a ne da blokira parlament u narednih šest meseci tolikim brojem amandmana.
Džaferi u razgovoru s novinarima nije isključio mogućnost da amandmani uopšte ne uđu u plenarnu dvoranu.
Prema njegovim rečima, primedbe u amandmanima odnose se na usklađenost Zakona o jezicima sa Ustavom, a Skupština, kaže, nije nadležna za izjašnjavanje o tome, već je to posao Ustavnog suda, prenela je televizija „Sitel“.
Iz najuticajnije opozicione VMRO-DPMNE poručuju da od amandmana neće odustati, te da shvataju potrebu Albanaca za takvim zakonskim rešenjem, ali i da očekuju da Zakon ostane otvoren za javnu raspravu, uzimajući u obzir i primedbe stručne javnosti.
Albanska partija DUI Alija Ahmetija smatra da u vreme kada se zemlja suočava sa istorijskim izazovima, opozicija treba da bude konstruktivna.
U najuticajnijoj vladajućoj partiji SDSM premijera Zorana Zaeva drugi dan nema komentara na novonastalu situaciju u parlamentu.
Stručnjaci pak smatraju da postoji samo jedan izlaz iz ove situacije, a to je da se plenarne sednice parlamenta podele u dva dela, tako što bi se u jednom delu razmatrali amandmani na Zakon o jeziku, a u drugom delu tekući reformski zakoni predviđeni planom 3-6-9.
Inače, ranije danas u parlamentu je ponovo odloženo razmatranje mnogobrojnih amandmana na Zakon o jeziku iz tehničkih razloga, jer stručne službe još ne uspevaju da amandmane obrade i učine ih dostupnim poslanicima.
Tanjug