Faraž je, u obraćanju na međunarodnoj konferenciji „Komsult“, na kojoj je učestvovao i srpski ministar finansija Dušan Vujović, podvukao da je revolucija nacionalnih država tek počela.
„Bio bih iznenađen ako bi EU za deset godina, kakva je sada, opstala“, poručio je on, uz negodovanje publike.
Faraž je kazao da ne želi samo Velika Britanija da istupi iz EU, već i „Unija“ želi da izađe iz EU.
Ukazao je da je EU velika birokratija povezana sa velikim troškovima i koja radi za „veliki biznis“.
„Pretili su nam da će nam se dogoditi strašne stvari ako odlučimo da istupimo iz članstva, da će tržište kolabirati i da će se sve u zemlji raspasti, ali se to nije dogodilo“, naglasio je on.
Tvrdi da u EU „veliki biznis“ sastavlja mapu puta za sve, da se sve više reguliše, što otežava ulazak novih igrača na tržište.
EU, prema njegovim rečima, nije nikakvo slobodno tržište, već je jedna vrsta globalizovanog korporativizma.
Faraž je kazao da veruje u konkurentnost i mogućnost svoje zemlje da izvan EU uspostavi veze sa svima sa kojima želi, sa mnogo više partnera nego što je mogla kao članica Unije.
Takođe je istakao da su Britanci glasali za izlazak iz EU, ne da bi prekinuli sve veze sa Unijom i svetom, jer će most ostati, već u želji da kontrolišu ko može da pređe taj most, a ne da to čini Brisel umesto njih.
Prevelikom regulacijom EU je pala kao ekonomski faktor u svetu, dodao je on.
Faraž je kazao da su i Amerikanci, kao i Britanci, izborom Donalda Trampa glasali za fokusiranje na svoju državu.
„2016. godina je bila godina nacionalnih država. Ta revolucija je tek počela“, poručio je on.
Kritikovao je Brisel da nije izvukao ispravne pouke iz „bregzita“, jer dalja integracija nije odgovor na problem koji je doveo do izlaska jednog člana.
Prema njegovim rečima EU je ukinula demokratiju, dodajući da nema nezavisnih država u EU, pošto za njih odlučuje Brisel.
Tanjug