„Razmislite o veličini te dve privrede. Kinezi imaju mnogo veći prostor za svoju misiju nego što imaju Rusi“, rekao je Pompeo.
Bi-Bi-Si podseća da je početkom godine jedan bivši službenik CIA uhapšen u vezi sa raspadom mreže američkih špijuna u Kini. U dve godine pre hapšenja Džerija Čun Šing Lija, oko 20 američkih informatora u Kini je ubijeno ili uhapšeno, što je jedan od najgorih neuspeha CIA poslednjih godina.
Pompeo kaže da bi zapadne zemlje zajednički mogle da učine više u borbi protiv kineskih napora za vrše uticaj na njih.
„Možemo da vidimo vrlo usmerene napore da se ukradu američke informacije, da se SAD infiltriraju špijunima — ljudima koji rade za kinesku vladu protiv Amerike“, rekao je on.
„To vidimo u našim školama. To vidimo u našim bolnicama i zdravstvenim sistemima. To vidimo po američkim kompanijama. A isto tako i u drugim delovima sveta… uključujući Evropu i Ujedinjeno Kraljevstvo“, rekao je Pompeo.
Bi-Bi-Si primećuje da je ruski uticaj bio u središtu političke debate u Vašingtonu, sa tvrdnjama o hakovanju i odavanju informacija.
Direktor CIA, međutim, iznosi iznenađujuće tvrdnje da Kina ima mnogo šire mogućnosti za vršenje uticaja i da je zato veća potreba za borbu protiv toga.
Kineska nastojanja idu od tradicionalne špijunaže, do tvrdnji o krađi intelektualne svojine kako bi pomogla svojim kompanijama.
To se, takođe, odnosi na način na kojim Kina koristi svoju ekonomsku težinu da bi uticala na američke kompanije koje žele pristup njenom tržištu, kaže Pompeo.