U saopštenju Ministarstva se navodi da su 29. januara dežurna sredstva za kontrolu vazdušnog prostora iznad neutralnih voda Crnog mora otkrile nepoznati vazdušni cilj, koji se približavao granici vazdušnog prostora Rusije.
„Za presretanje cilja iz sastava dežurnih snaga protivvazdušne odbrane podignut je lovac Su-27, koji se približio avionu na bezbednoj udaljenosti i identifikovao ga kao avion za radio-elektronsko izviđanje EP-3E ’Arijes II‘ vazduhoplovnih snaga SAD“, ističe se u saopštenju.
Ministarstvo je dodalo da je lovac pratio američki avion „ne dozvoljavajući mu da naruši granicu vazdušnog prostora Rusije uz poštovanje svih neophodnih mera bezbednosti“.
„Nakon što je američki izviđački avion promenio kurs letenja i udaljavao se od granice vazdušnog prostora Rusije, ruski lovac Su-27 se vratio na aerodrom baziranja“, dodaje Ministarstvo.
Ministarstvo odbrane je naglasilo da je let ruskog aviona „izveden strogo u skladu sa međunarodnim pravilima“ i da nije bilo vanrednih situacija.
Američka avijacija rekla je da je nebezbedno presretanje ruskog aviona, jer se avion približio na metar i po.
„Ruski Su-27 presreo je 29. januara 2018. godine američki avion EP-3 ’Arijes‘ koji je leteo u međunarodnom vazdušnom prostoru preko Crnog mora. Ovaj susret smatra se nebezbednim, jer se Su-27 približio na udaljenost od metar i po i prošao pravo kroz maršrutu kojom je leteo EP-3, što je primoralo avion EP-3 da proleti kroz vazdušnu struju mlaznog motora Su-27. Presretanje je trajalo otprilike 2 sata i 40 minuta“, navodi se u saopštenju pres-službe američke mornarice u Evropi i Africi.
„Ruske oružane snage imaju pravo da vode operacije u međunarodnom vazdušnom prostoru, ali moraju da se ponašaju u skladu sa međunarodnim standardima ustanovljenim kako bi se osigurala bezbednost i sprečili incidenti… Američki avion postupao je u skladu sa međunarodnim pravom i nije provocirao ruske akcije“, dodaje se u saopštenju američke mornarice.