„Ozbiljno se odnosim prema pretnji iz Rusije. To što ona radi u Ukrajini je veoma opasno. Zato smo mi razgovarali sa našim partnerima iz EU i SAD, između ostalog i u Davosu, kako da se izborimo sa tom pretnjom“, izjavio je Moravecki.
Moravecki je pozvao saveznice da budu spremne za rusku „invaziju“ na Ukrajinu.
„Šta se može desiti u slučaju rata u Donbasu, kada ruska vojska krene u dubinu teritorije Ukrajine? Naravno, to ne znamo; nadamo se da neće krenuti, ali je bolje imati drugu i treću liniju odbrane nego ostati bez te vrste oružja“, izjavio je premijer.
Poljski premijer je prokomentarisao i temu projekta gasovoda „Severni tok 2“.
„Bez obzira na to šta govori Nemačka, to nije biznis projekat“, izjavio je Moravecki.
Prema njegovim rečima, posledice realizacije projekta su da će ukrajinski gasovodi po kojima se ruski gas transportuje u Zapadnu Evropu postati nepotrebni.
Direktor ruskog naučno-istraživačkog Instituta za političku sociologiju Vjačeslav Smirnov smatra da u izjavi „mladog" poljskog premijera nema ništa novo — samo nastavlja retoriku prethodne vlade.
„Poljskoj odgovara ruska pretnja. Za razliku od Ukrajine, ona se smatra članom evropske porodice, iako se u EU na različite načine odnose prema njoj. Poljska pokazuje da je ona prva linija fronta pred varvarskim okruženjem, odakle Evropi preti Rusija“, objasnio je ekspert.
Nova vlada Poljske nastavlja da podstiče napetost kao bi privukla novac, navodi politikolog.Ekspert navodi da kod jednog broja država nije bitno da li je Rusija zaista neprijatelj ili ne.
„Mediji i u Evropi i u Poljskoj uvek traže neprijatelja, a Rusija im odlično odgovara… Poljaci su kao Evropljani, ali imaju potpuno drugačije kulturne vrednost i sprovode svoju politiku, očigledno nisu liberalni niti politički korektni“, rekao je Smirnov.
Američki državni sekretar Reks Tilerson izjavio je juče da se SAD protive izgradnji gasovoda „Severni tok 2“, koji bi trebalo da poveže Rusiju i Nemačku, navodeći da će gasovod ugroziti energetsku bezbednost Evrope.