Zeman je u prvom krugu glasanja pre dve nedelje ostavio iza sebe preostalih devet kandidata, ali nije osvojio dovoljan broj glasova da bi izbegao drugi krug.
Na pitanje koliko su predsednički izbori značajni za građane ove zemlje, Predrag Rajić iz Centra za društvenu stabilnost za Sputnjik kaže da oni imaju više simboličan nego suštinski značaj, jer predsednik te zemlje nema naročito velika ovlašćenja u odnosu na vladu, pogotovo kad je u pitanju kreiranje politike ili kada je reč o spoljnim odnosima.
Ipak, kaže Rajić, češki predsednik svakako nije osoba koja isključivo figurira i ipak ima određena ovlašćenja.
„Predsednik u Češkoj Republici predstavlja simbol jedinstva građana jer je lice koje se bira na neposrednim izborima. Ovi izbori će pre svega biti jedna snažna, simbolična politička poruka Čeha u kom pravcu bi želeli da ide njihova država, naročito u svetlu činjenice da je to država koja je ipak uspela da u poslednjih desetak godina stabilizuje svoje javne finansije, privuče određene strane investicije i poveća životni standard građana. Takođe, to za koga će se građani opredeliti na ovim izborima je i njihova poruka sopstvenoj političkoj eliti o to kako je oni vide“, ocenjuje Rajić.
Agencije koje se bave istraživanjima javnog mnjenja uoči drugog kruga predsedničkih izbora davale su prednost akademiku Jiržiju Drahošu, a Rajić takođe smatra da on ima nešto veće šanse da dobije izbore od Miloša Zemana.
„Pre svega zbog toga što je tokom kampanje uspeo da se postavi i kao alternativa aktuelnom predsedniku, ali i kao alternativa političkom establišmentu u Češkoj Republici, odnosno socijaldemokratama koji su na poslednjim izborima doživeli ozbiljan poraz. Sa druge strane, on je uspeo da Zemana u velikoj meri predstavi kao nekoga ko je deo establišmenta i nekoga ko će, po potrebi, pružati podršku i socijaldemokratama i bivšem premijeru Andreju Babišu, koji je od Zemana dobio novi mandat za sastav vlade“, kaže Rajić.
Prema njegovim rečima, Drahoš se ranije nije bavio politikom, pa mu se može zameriti neiskustvo, ali sa druge strane, nije kompromitovan i percepira se kao pošten građanin i vrhunski naučnik koji je sve što ima stekao marljivim radom.
„Sa druge strane, glas za Miloša Zemana je i dalje neka vrsta ’protestnog‘ glasa u smislu da prosečan građanin želi da, podržavajući aktuelnog predsednika, podrži jednog potpuno atipičnog političara na čelu Češke Republike. Miloš Zeman je to bio u prvom mandatu, on je neko ko se nije libio vrlo oštrih izjava i stavova koji vrlo često nisu bili usklađeni sa stavovima vlade, a nije mnogo polagao ni na takozvanu političku korektnost. On je sa te strane uspeo da privuče građane koji su u njemu prepoznali predsednika koji govori narodskim jezikom i koji se ne libi da stane iza svog stava, bez obzira na to koliko taj stav bio kontroverzan“, primećuje Rajić.
Naš sagovornik napominje da sa sigurnošću možemo reći da ovo jeste vreme interesantnih previranja na češkoj političkoj sceni, a ne isključuje ni mogućnost održavanja novih parlamentarnih izbora ukoliko kriza sa formiranjem vlade potraje.
„To što je Miloš Zeman ponovo dodelio mandat za sastav vlade Andreju Babišu je negde i očekivano, pre svega zbog toga što je Babiš taj koji je na prethodnim izborima ubedljivo pobedio. Međutim, on očigledno i dalje ima skroman koalicioni kapacitet i ukoliko to ne prevaziđe ne bih se iznenadio da, bez obzira na rezultat predsedničkih izbora, u Češkoj vidimo ponovljene parlamentarne izbore. Takođe, novi izbori ne moraju da znače da bi Babiš ostvario slabiji rezultat. Čak bi moglo da se desi da ga građani podrže u još većem procentu, jer se radi o političaru koji ima izvesne rezultate i koji je izgradio sopstveno ime. Građani o njemu imaju stav, bio on pozitivan ili negativan, ali malo ko u Češkoj će biti indiferentan prema Andreju Babišu“ zaključuje Rajić za Sputnjik.
Inače, mandat aktuelnog predsednika Češke Miloša Zemana ističe 7. marta, kada će odstupiti sa pozicije predsednika države ukoliko izgubi na izborima od svog protivnika, akademika Jirija Drahoša.