Ubistvo Olivera Ivanovića, upozorenje Stejt departmenta na terorističke aktivnosti u BiH, upozorenje sajtova bliskih Rusiji na nove atentate na Balkanu, spominjanje BiH i Kosova kao, bezbednosno, najkritičnijih tačaka — sve te teme dominirale su prvih dana 2018. godine. Da je bezbednost u regionu na klimavim nogama stav je i sagovornika „Ukrštenice“.
„Kada je Zapad ustanovio uticaj ovde, mi smo samo dva pucnja od nestabilnosti, to ne govori dobro o svim aranžmanima koji su napravljeni“, kaže Aleksandar Pavić, politikolog iz Beograda.
Upozorenje Stejt departmenta, ali i informaciju koja se u medijima pojavila krajem 2017. godine, a u kojoj se navodi da DAEŠ poziva uspavane ćelije da se probude i krenu sa napadima u svojim sredinama, pre svega u BiH, zvanični organi ne bi smeli da ignorišu, tvrdi Dragomir Jovičić, profesor Fakulteta bezbednosnih nauka i ističe da je Balkan poslednjih sto godina samo objekat svetske politike.
„Po regionalnu bezbednost su ovom trenutku najopasniji albansko-srpski odnosi“, napominje Jovičić.
Da upozorenja Stejt departmenta, posebno nakon ubistva Olivera Ivanovića treba shvatiti ozbiljno, smatra i Miroljub Jeftić, urednik časopisa „Politikologija religije“.
„To su stvari koje treba ozbiljno uzeti u obzir, pogotovo što postoji bezbroj informacija i akata koji su dovodili do svega ovoga što spominje Stejt department u svom izveštaju“, poručio je Jeftić.
Dekan banjalučkog Fakulteta za bezbednost Predrag Ćeranić smatra da je krajnji cilj destabilizacija regiona i sprečavanje prodiranja ruskog uticaja. Tvrdi, propagandnim ratom i kampanjom protiv institucija na severu Kosova i u Srpskoj, vodi se hibridni rat koji se premešta sa Bliskog istoka. Deo tog rata je i priča o paravojnim formacijama u Srpskoj.
Izvor: RTRS