Saveznici treba da odrede najslabije tačke Moskve kako bi imali mogućnost da u slučaju potrebe „reaguju asimetrično“, rekao je general Karter.
Između ostalog, prema njegovim rečima, zapadne zemlje treba da stvore jake institucije u državama-susedima Rusije, kako bi one „osetile samopouzdanje“ i „izdržale pritisak“, kako spoljni tako i unutrašnji.
General smatra da je važno povećati energetsku nezavisnost zapadnih zemalja, očuvati sankcije protiv Moskve i „saopštiti stanovništvu šta se zaista dešava“.
„Treba otkriti sopstvene slabosti prema ruskom uticaju i dezinformacijama, nakon čega treba odlučno reagovati protiv toga. Treba da pokažemo našu odlučnost“, rekao je šef Generalštaba. Prema njegovim rečima, potrebno je sačuvati vojno prisustvo NATO-a u Istočnoj Evropi.
„Potrebno je nastaviti sa usavršavanjem NATO-a i priznati da je borbena gotovost povezana sa brzinom prepoznavanja pretnje, brzinom donošenja odluka i brzinom raspoređivanja. Treba se vratiti godišnjem i dvogodišnjem režimu održavanja vojnih vežbi Alijanse na svim nivoima: od strateškog do taktičkog“, naveo je Karter.
Karter je uveren da je Rusija u stanju da počne „neprijateljske akcije“ brzo i na način koji niko ne očekuje. Pritom smatra da ona „nema jedinstveni model za konflikt protiv NATO-a“.
„Rusi koriste modularni pristup uz korišćenje običnih, netradicionalnih i nuklearnih komponenata. To je hibridna varijanta u kojoj mogu biti iskorišćeni mali zeleni čovečuljci, veliki zeleni tenkovi i ogromne zelene rakete. Njihovo razmišljanje je podložno adaptaciji — njihov Generalštab se može menjati, razvijati, sa lakoćom usvaja pouke“, rekao je Karter.
On je naglasio i „značajni napredak Rusije u sajber-prostoru“.
U vezi sa tim, šef Generalštaba je pozvao Vladu da više investira u odbrambenu sferu, pošto Ujedinjeno Kraljevstvo drugačije ne može da se „drži na nivou svojih protivnika“.