Lavrov je podsetio na one izjave koje su ranije davali Ministarstvo spoljnih poslova i Ministarstvo odbrane, u kojima je Moskva pozivala na „uzdržanost i poštovanje teritorijalnog integriteta Sirije“.
„Već odavno obraćamo pažnju na činjenicu da Sjedinjene Američke Države imaju politiku stvaranja alternativnih vlasti na značajnom delu sirijske teritorije. Vašington sprovodi otvorene i skrivene isporuke oružja u Siriju radi predaje onim trupama koje sa njima sarađuju, pre svega, ’Sirijskim demokratskim snagama‘, koje se oslanjaju na kurdske odrede“, rekao je ruski ministar na konferenciji za novinare u Moskvi.
Lavrov je dodao da SAD pokušavaju da ubede Kurde da ne vode dijalog sa Damaskom i da podstiču separatistička osećanja među njima.
„Sjedinjene Američke Države istovremeno Kurde sa kojima sarađuju već odavno odvraćaju od dijaloga sa Damaskom. Vašington je aktivno podsticao i nastavlja da podstiče separatistička raspoloženja među Kurdima, potpuno ignorišući delikatnu prirodu i regionalne dimenzije kurdskog problema“, istakao je Lavrov.
„Kao razvoj ove politike grubog mešanja u poslove Sirije, pre nekoliko dana objavljeno je o stvaranju nekakvih pograničnih snaga bezbednosti duž čitave granice Sirije sa Turskom i Irakom. Zatim se čulo prilično nespretno poricanje, iako se nastavljaju sve te aktivnosti za preuzimanje kontrole nad sirijskom teritorijom na granici sa Irakom i Turskom“, dodao je ministar.
Lavrov je rekao da se Kurdi nalaze na spisku pozvanih na Kongres nacionalnog dijaloga Sirije u Sočiju.
„Što se tiče uloge Kurda u budućem političkom procesu, naravno, ta uloga mora biti obezbeđena. Ali ona se mora obezbediti na zajedničkoj platformi prema kojoj se sve sirijske etničke, verske, političke snage pozivaju da poštuju suverenitet i teritorijalni integritet Sirije. Na osnovu toga, kurdski predstavnici su uključeni na spisak pozvanih Sirijaca na Kongres sirijskog nacionalnog dijaloga koji će biti održan sledeće nedelje u Sočiju“, naglasio je ministar.
Na inicijativu Rusije 29. i 30. januara u Sočiju se održava Kongres nacionalnog dijaloga Sirije. Specijalni predstavnik ruskog predsednika za Siriju Aleksandar Lavrentjev izjavio je da će na forumu, na kojem bi trebalo da počne proces rada na novom sirijskom ustavu, svima biti omogućeno da govore: i vladi i opoziciji — unutrašnjoj, spoljašnjoj, oružanoj.
Strane u Jemenu treba da pređu sa vojnih dejstava na pregovore
Moskva računa da će strane u sukobu u Jemenu preći sa vojnih dejstava na pregovore i političko rešenje, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov na sastanku sa ministrom spoljnih poslova Jemena Abdelom Malikom el Mahlafijem.
„Situacija u Jemenu se nije poboljšala. Naprotiv, nakupila su se dodatna pitanja koja ćemo, nadam se, danas detaljno razmatrati. Problemi koji su nastali povezani su sa unutrašnjim političkim sukobom u Vašoj zemlji, uz učešće arapske koalicije“, istakao je Lavrov. „Nadamo se da će teška humanitarna situacija podstaknuti sve od kojih ona zavisi da se hitno pređe sa vojnih dejstava na pregovore, na političko rešenje koje uključuje sve jemenske snage.“
Lavrov je dodao da je Rusija spremna da tome pomogne na svaki mogući način. On takođe smatra da će „planovi političkog uređenja Jemena u drugim formatima, nametnuti spolja, biti nerealni i kontraproduktivni“.
Ruski ministar takođe je izjavio da bi UN trebalo da budu u stanju da glatko izvrše humanitarne letove do glavnog grada Jemena.
„Smatramo da bi UN trebalo da nastave da se bave neprekidnim humanitarnim letovima za Sanu“, rekao je on.
Moskva namerava da nastavi dijalog sa Hutima i drugim snagama od kojih zavisi situacija u Jemenu, rekao je ruski ministar.
„Ministar i ja smo se dogovorili da nastavimo bliske kontakte i direktno i preko naše Ambasade u Jemenu, koja je iz bezbednosnih razloga prebačena iz Sane u Rijad“, dodao je Lavrov.