List navodi da je u oktobru grupa visokih vojnih zvaničnika bila na prvom dvonedeljnom putovanju u Južnoj Koreji kako bi procenila situaciju. Britanski vojni zvaničnici sastali su se sa svojim američkim kolegama i posetili su demilitarizovanu zonu između Severne i Južne Koreje. Sada se delegacija vratila u tu azijsku zemlju na još deset dana zbog dodatnih poslova.
Zabrinutost izaziva mogući preventivni udara Vašingtona na teritoriju Severne Koreje. U tom slučaju Pjongjang bi mogao da primeni uzvratne akcije, napadom na Južnu Koreju, izjavili su izvori lista.
„Amerikanci su ozbiljni. Ovo radim već mnogo godina i nikada nisam bio toliko zabrinut“, rekao je jedan od sagovornika.
„Sandej tajms“ ističe da u Južnoj Koreji stalno živi blizu 8.000 Britanaca. Godišnje tu zemlju poseti oko 100.000 Britanaca. U slučaju vojnog sukoba ili njegove neposredne pretnje, njima će se preporučiti da odu na punktove za evakuaciju, odakle će ih odvesti civilnim i vojnim avionima. Prema izjavi Ambasade Velike Britanije u Južnoj Koreji, London je takođe spreman da pomogne supružnicima britanskih građana i njihovoj deci, bez obzira na državljanstvo.
Situacija na Korejskom poluostrvu naglo se pogoršala 2017. godine, nakon što je Severna Koreja sprovela niz raketnih lansiranja, kao i nuklearnu probu. U decembru je Savet bezbednosti UN uveo nove međunarodne sankcije Severnoj Koreji, a rezolucija koju su pripremile SAD dobila je broj 2379. Rezolucija, između ostalog, propisuje da sve zemlje-članice UN odmah, a najkasnije do kraja 2019. godine, proteraju severnokorejske radnike migrante.