„Tužni ponedeljak“ definisao je psiholog Klif Arnal. Primenom formule, [W + (D-d)] x Tq ÷ [M x Na] u kojoj W predstavlja vremenske prilike, D dug, d mesečnu zaradu, T vreme nakon Božića, Q vreme nakon naših propalih pokušaja da nešto uradimo, M nizak nivo motivacije, a Na potrebu za preduzimanjem akcije, zaključio je da je treći ponedeljak u januaru najdepresivniji dan u godini.
Prema statistikama, januar je mesec u kojem se najviše ljudi razvede i mesec u kojem na Tviteru bude objavljeno najviše negativnih poruka.
Mnogi ne veruju u ovaj fenomen, a profesorka Jolanda Berk s Univerziteta u Londonu smatra da je „tužni ponedeljak“ depresivan dan samo zbog verovanja u to.
„Misleći da je danas najgori dan u godini, možemo početi posvećivati više pažnje negativnim stvarima oko nas. Ukoliko je to dan koji će negativno uticati na vaše razmišljanje, emocije i ponašanje, iskoristite prednosti i pretvorite ga u srećan dan. Umesto da pažnju pridajete lošim stvarima, budite svesni dobrih stvari koje se događaju vama i oko vas“, rekla je Berkova.