„Na primer, u baru gosti gledaju ruske kanale. Ili susedi pevaju i uključili su rusku muziku. Reagujemo na sve slučajeve. Ako je to zabranjeno, preduzimamo mere u skladu sa zakonom“, izjavio je predstavnik policije Kijevske oblasti Nikolaj Žukovič.
Prema njegovim rečima, ako u ponašanju neke osobe ima naznaka „separatizma“, onda se informacije predaju Službi za bezbednost Ukrajine. Policajac je naveo da „pijani čovek neće biti smešten u zatvor zbog ruskih pesama“.
Žukovič je naveo da je često motiv za ovakva obraćanja policiji ljudski faktor, želja za osvetom. „Ljudi su se, na primer, posvađali, i da bi se osvetili izmislili su da je protivnik separatista. Takve informacije takođe moramo da proveravamo“, objasnio je on.
Na primer, jedna žiteljka Poltave je uspela da oduzme ocu svoga deteta roditeljska prava, pošto je ovaj posećivao teritoriju Donbasa koja nije pod kontrolom Kijeva, navodi list.
Umetnik Lavovske opere Nikolaj Sanžarevski je zbog „nepatriotskih“ postova na društvenoj mreži „Vkontakte“ unet u bazu sajta „Mirotvorac“. On sam je izjavio da je njegova stranica na ovoj mreži, koja je u Ukrajini sada zabranjena, bila hakovana još pre četiri godine.
Prema rečima pravnika Vitalija Nauma, postoji jasna granica između nezadovoljstva vlastima i poziva da se počini zločin protiv države.
„Iz ugla zakona, čoveku niko ne može da zabrani da kritikuje državne organe… Ako, međutim, govori da treba promeniti ovu vlast i otcepiti se i da je ’u Sovjetskom Savezu kobasica koštala 16 kopejki‘, onda to već potpada pod član ’Javni pozivi na nasilnu promenu ili svrgavanje ustavnog poretka ili osvajanje državne vlasti‘“, objašnjava advokat.