Putin je naveo da se radi o desetinama brodova i borbenih aviona, koje ukrajinski vojnici mogu da preuzmu. Rusija je, kako je dodao, spremna da pomogne da se oni prebace u Odesu.
„Istina, oni se nalaze u veoma lošem stanju, ali to već nije naša briga. Ona (vojna tehnika) je praktično takva bila i tokom ovih godina, nju niko nije održavao“, rekao je Putin.
Ruski predsednik je dodao da postoji i „značajna količina municije“, ali da je prevoz ukrajinske municije sa Krima u Ukrajinu opasan. Po mišljenju ruskih vojnih eksperata, ona se ne sme transportovati, već se mora uništiti na licu mesta. Moskva je spremna da pozove stručnjake iz Ukrajine da učestvuju u proceduri uništavanja.
S druge strane, u Kijevu ne mogu da se dogovore oko toga u kakvom je stanju ta tehnika — dok komandant Vojno-pomorskih snaga Ukrajine Igor Vorončenko tvrdi da je ona praktično ispravna i da se ne može nazvati „starudijom“, bivši ukrajinski ministar odbrane Jurij Jehanurov ističe da je ta tehnika zastarela i da je zrela za staro gvožđe.
Ta tehnika je, prema njegovim rečima, bila „staro gvožđe“ i 2014. godine, kada se Krim pripojio Rusiji. Bivši ministar je naglasio da za odbranu Ukrajine ta tehnika više nema nikakvog značaja.
U pojedinim krugovima se Putinova ponuda shvata kao poniženje za Kijev, a komandant ukrajinske mornarice kaže da će odluku o vraćanju vojne tehnike doneti rukovodstvo zemlje, i da to pitanje treba pažljivo izučiti, kako Kijev ne bi bio uvučen u „prljavu igru“ Kremlja.
Vorončenko je rekao da u periodu „aneksije“ Krima od osam ratnih brodova nije radio samo jedan, veliki desantni brod „Konstantin Oljšanski“, kome je trebalo popraviti glavni motor.
„To što govore da je bila ’starudija‘, to nije istina“, dodao je on.
Prema njegovim rečima, na Krimu je ostala kopnena tehnika — dva bataljona borbenih vozila pešadije, kao i dva bataljona oklopnih transportera, koji su bili spremni za upotrebu i trebalo ih je delimično popraviti.
Takođe, tamo se nalazilo i sedam divizija artiljerije i četiri minobacačke baterije u dobrom stanju. Avionska tehnika, koja je bila u stanju eksploatacije, kako je rekao, sada se nalazi na teritoriji Ukrajine.
Glavni urednik časopisa „Arsenal otečestva“ Viktor Murahovski podseća da je glavni deo vojne tehnike predat ukrajinskoj strani još 2014. godine. On je ispričao ruskim medijima da je na Krimu ostalo oko 20 jedinica tehnike — nekoliko borbenih vozila pešadije, oklopnih transportera i tenkova T-64, kao i divizija zastarele verzije S-300.
Osim toga, na Krimu se nalazi i sedam aviona MiG-29, dva MiG-29UB i tri školsko-borbena aviona L-39M1, dodao je glavni urednik časopisa „Izvoz oružja“ Andrej Frolov. Prema njegovim podacima, u krimskim lukama takođe stoji 17 ukrajinskih brodova i pomoćnih brodova.
Ruski analitičari ističu da se ukrajinska tehnika na Krimu nalazi u veoma lošem stanju i da je praktično zarđala, ali smatraju da će i takva dobro doći osiromašenoj ukrajinskoj armiji.
„Ruski predlog se ne tiče samo oklopne tehnike, već i aviona i brodova. Sve to se nalazi u veoma lošem stanju, ali, bez obzira na to, gotovo razorenoj, opustošenoj ukrajinskoj armiji, kojoj nedostaju delovi, desetak tenkova će dobro doći, kako bi od njih sklopili jedan tenk. I to nije najgora varijanta. Najverovatnije će ukrajinski vojnici doći na Krim, pogledaće to zarđalo gvožđe i poželeće da izvrše popis — možda uz određene tehničke napore nešto od toga i može da leti, pliva, puca. Bez sumnje, biće tu i mnogo žalbi da je sve propalo jer nije servisirano. Ne isključujem ni varijantu da će sve biti okrenuto protiv Rusije, jer kijevsku vojno-političku kuknjavu je lako predvideti. Ipak, želim da verujem da će se u Kijevu naći i političari i generali koji trezveno misle i koji će trezveno reagovati na ovaj dobrosusedski predlog i izvući iz njega korist“, kaže za Sputnjik vojni ekspert Viktor Baranec.
Urednik časopisa „Nacionalna odbrana“ Igor Korotčenko kaže da Putin, izražavajući spremnost da Ukrajini vrati vojnu tehniku sa Krima, zapravo rešava pitanje poboljšavanja ekološke situacije na tom poluostrvu. Prema njegovim rečima, ta tehnika je u takvom stanju da zahteva kompletno uništenje.
Kako je istakao, prisustvo tog vojnog otpada na Krimu negativno utiče na životnu sredinu. On je povukao paralelu sa Arktikom, gde je u toku čišćenje tog arhipelaga od metalnog otpada.
Korotčenko napominje da će vraćanje vojne tehnike pokazati i želju Rusije da poboljša odnose sa Ukrajinom i zatvori sva imovinska potraživanja koja mogu uslediti od strane Kijeve kada je u pitanju ukrajinsko oružje koje je i dalje na Krimu.
On je naveo i da oklopna tehnika i druga vojna oprema nisu u stanju da se kreću, tako da će sve to morati da bude otpravljeno vozovima. Što se tiče ukrajinskih brodova, kako je dodao, oni nisu u voznom stanju i zahtevaju vuču.
„Ukrajinska borbena tehnika koja je ostala na Krimu — avioni, brodovi i pomoćni brodovi — nije servisirana godinama, čak ni u vreme kada je to poluostrvo bilo u sastavu Ukrajini. Ona je praktično neupotrebljiva. Čak 2014. godine, kada se Krim vratio u Rusiju, tamo je postojao samo jedan borbeni brod, koji je bio u stanju borbene gotovosti, i to ’Getman Sagajdačni‘. Sve ostalo je staro gvožđe. Ako Ukrajina uzme svu tu starudiju, time će prosto očistiti teritoriju Krima, teritoriju krimskih zaliva i vojnih jedinica od otpada. To će biti korisno za našu zemlju, a u Ukrajini možda neko i zaradi na preradi tog metala. Oni takođe moraju da nadoknade svoje troškove izvoza tog metalnog otpada u Ukrajinu“, rekao je vojni ekspert Viktor Litovkin.
Putin je takođe podsetio da je proces predaje ukrajinske vojne imovine i tehnike započeo 2014. godine.
„Nekoliko ešelona poslato je sa Krima u Ukrajinu. Ukrajinska strana je više puta pokretala pitanje povratka vojne tehnike sa Krima i mi smo spremni da nastavimo taj proces“, rekao je ruski predsednik.