Dokument pod nazivom „Pregled nuklearnog potencijala“ sastavljen je u Pentagonu. On utvrđuje politiku u nuklearnoj sferi, količinu i koncepciju izgradnje nuklearnih snaga zemlje u roku od pet do deset godina.
Prema tekstu nacrta, administracija predsednika Donalda Trampa namerava znatno da poveća količinu nuklearnih projektila malog kapaciteta kako bi učvrstila nuklearno obuzdavanje. Autori doktrine, međutim, ne spominju da SAD već raspolažu s više od hiljadu jedinica nuklearne municije malog kapaciteta.
Tehnički, „mali kapacitet“ su imale i atomske bombe koje su razorile Hirošimu i Nagasaki 1945. godine, navodi „Hafington post“. U tim napadima je tada poginulo više od 200.000 ljudi.
„Rusija nije Sovjetski Savez, a Hladni rat je davna prošlost. Ipak, bez obzira na sve naše napore da sačuvamo dobre odnose, Rusija doživljava SAD i NATO kao glavne suparnike i prepreku za ostvarenje svojih destabilišućih geopolitičkih ciljeva u Evroaziji“, navedeno je u tekstu.
Autori nacrta tvrde da Moskva pretpostavlja da će, ukoliko prva u ograničenoj meri upotrebi nuklearno oružje, ili ukoliko preti da će ga upotrebiti, moći da „parališe“ SAD i NATO i da na taj način okonča eventualni sukob u svoju korist.
„Strateški važan zadatak jeste da se to pogrešno mišljenje Rusije ispravi… Rusija mora da shvati da joj, čak i ako prva upotrebi nuklearno oružje, to neće omogućiti da postigne svoje ciljeve, da će potpuno promeniti prirodu sukoba i da će dovesti do neprihvatljive i neprocenjive štete za Moskvu“, pišu autori dokumenta.
Severna Koreja, prema oceni autora teksta, predstavlja „očiglednu i ozbiljnu pretnju“ za Sjedinjene Američke Države. U tekstu se opisuje i strategija Vašingtona u nuklearnoj sferi protiv Kine i Irana.
„Dok su Sjedinjene Američke Države umanjivale broj jedinica nuklearnog oružja i njegov značaj u oružanim snagama, druge zemlje, uključujući Rusiju i Kinu, kretale su se u suprotnom pravcu“, tvrde autori dokumenta.
Pentagon je odbio da komentariše taj tekst, saopštivši da ne razmatra preliminarne nacrte dokumenta, piše „Hafington post“. Konačna verzija dokument treba da bude objavljena u februaru.