„Dosad smo isporučili SAD 12 terorista, ali oni nama nisu vratili onog kojeg mi želimo. Oni su izmišljali izgovore“, rekao je Erdogan na konferenciji za štampu.
Ankara optužuje Gulena, koji živi u SAD od 1999. godine, za organizaciju neuspelog puča u Turskoj, i u nekoliko navrata je tražila od Vašingtona da ga izruči, navodi Rojters.
Američki zvaničnici su rekli da je njihovim sudovima neophodno da imaju dovoljno dokaza da bi izručili Gulena, koji negira umešanost u organizaciju puča.
„Ako nam ga ne izručite, onda izvinite, ali od sada kad god budete tražili novog teroristu, sve dok sam ja u (predsedničkom) kabinetu, nećete ih dobiti“, poručio je turski predsednik.
Turska je najveća muslimanska zemlja u NATO-u i važan saveznik SAD na Bliskom istoku, ali su ove dve zemlje u prethodnim mesecima imale razmimoilaženja po mnogim pitanjima.
U sredu je ministar spoljnih poslova Turske Mevlut Čavušoglu istakao je da su odnosi između dve zemlje narušeni zato što SAD neće da izvrše ekstradiciju Gulena Turskoj i zato što pružaju podršku miliciji sirijskih Kurda — „Jedinicama za zaštitu naroda“ (JPG), i njihovom političkom krilu — Partiji demokratskog jedinstva (PJD).
On je naglasio da bi odnosi Ankare i Vašingtona mogli da se dodatno pogoršaju.
„SAD nas ne slušaju, ali slušaju PJD/JPG. Da li tu može da bude strateškog partnerstva? Turska nije država koju će SAD saplitati svojom nekonzistentnom politikom u regionu“, naglasio je Erdogan.
Tanjug