Neverovatno je, međutim, da mnogi i dalje smatraju da je „Pukni zoro“ tradicionalna srpska pesma još iz Prvog svetskog rata, a ona je zapravo nastala „samo“ stotinak godina kasnije. Čak ni autor nije Srbin.
Postoje dve urbane legende kako je nastala pesma „Pukni zoro“, a obe su povezane sa srpskom vojskom.
Prema prvoj teoriji, pesma je nastala tokom Balkanskih ratova, a navodno ju je prvi otpevao srpski vojnik pred sam početak bitke na Kajmakčalanu.
Prema drugoj teoriji, ta pesma je bila zaštitni znak Drugog pešadijskog puka Moravske divizije prvog poziva „Knjaz Mihailo“, koji je zbog legendarne hrabrosti, kao najbolji puk srpske vojske, dobio počasni naziv „Gvozdeni puk“.
Ratna zastava Drugog pešadijskog puka Moravske divizije prvog poziva „Knjaz Mihailo“ je bila najodlikovanija zastava u srpskoj vojsci.
Kroz puk je tokom rata prošlo oko 16.000 ljudi. Dvadeset i sedam vojnika i oficira puka bili su nosioci po dve Karađorđeve zvezde.
Međutim, pesma „Pukni zoro“ zapravo je nastala tek nedavno, za potrebe filma „Montevideo“.
„Ja sam autor pesme ’Pukni zoro‘ i čuo sam za te urbane legende To me zabavlja. Pratiš uspeh pesme koja je izašla iz svojih okvira. Bila je napravljena za film, pa je otišla u kafanu, pa iz kafane svuda. To čovek ne može da prati. To me i raduje i mnogo mi znači. U neku ruku je to jedino što autor poželi. Narod je tu pesmu uzeo kao svoju i to je vrhunac autorstva“, objasnio je za „Blic“ slovenački umetnik srpskog porekla Robert Pešut Manjifiko.