Prema rečima El Džubeira, ako se opozicija dobro pripremi za razgovore, „biće u boljem položaju da postigne sporazum o političkim reformama“.
On je takođe napomenuo da bi Rijad mogao da smanji vojnu podršku opoziciji u njenom pokušaju da svrgne Asada.
List piše da su „snage protiv Asada već izgubile tajnu podršku Sjedinjenih Američkih Država“.
„Pozicija Saudijske Arabije naglašava uspeh ruske diplomatije u formiranju budućnosti posleratne Sirije“, ističe „Forin polisi“.
„Rastuća diplomatska moć Moskve u završnoj fazi u Siriji postala je moguća, naročito zbog pasivnosti Vašingtona. Administracija Donalda Trampa više se fokusirala na borbu protiv terorističke organizacije DAEŠ i na otpor Iranu, a ne na formiranje političke budućnosti zemlje pogođene ratom“, navodi list.
„Sirija je primer da američka diplomatija nije na prvom mestu. Sjedinjene Američke Države su u ovom pitanju izgubile od Rusije“, prenosi list komentar diplomate iz Saveta bezbednosti UN.
Penzionisani general flote Džon Alen smatra da, čak i da SAD žele da igraju veliku ulogu u posleratnoj Siriji, njihovo „otuđenje“ oslabilo je njihovu sposobnost da to učine.
„U mnogim odnosima političku putanju određuje Rusija. A, nažalost, Sjedinjene Američke Države nemaju mnogo mogućnosti da odigraju vodeću ulogu u ovom procesu ili da u njemu učestvuju“, istakao je general, prenosi „Forin polisi“.
Kongres nacionalnog sirijskog dijalog biće održan 29. i 30. januara u Sočiju.