Severna Koreja ispalila je interkontinentalnu balističku raketu „Hvason 15“, koja se srušila u Japansko more krajem novembra. Pjongjang tvrdi da je raketa dosegla visinu od 4.475 kilometara i da je tokom leta prešla 950 kilometara, što je trajalo 53 minuta. Markice kojima se obeležava lansiranje izdao je Državni štamparski biro Severne Koreje, saopštila je državna novinska agencija KCNA.
Na markicama je napisano: „Postizanje istorijskog cilja završetka državnih nuklearnih snaga“ i „Uspešno probno lansiranje novog tipa rakete ’Hvason 15‘“. Na markicama je prikazano kako se „Hvason 15“ „vinula u nebo“ kao i devetoosni samonosivi lanser „koji je proizvela korejska radnička klasa“, navodi KCNA. Na markicama je takođe prikazan i severnokorejski lider Kim Džong Un, koji izdaje „naređenje za raketnu probu“.
Severna Koreja tvrdi da „Hvason 15“ može da pogodi bilo koje mesto na kopnu Sjedinjenih Američkih Država. Usavršavanje tehnologije, kako tvrdi Pjongjang, predstavlja veliki proboj koji pomera balans snaga na Korejskom poluostrvu, što potencijalno omogućava Severnoj Koreji nuklearno odvraćanje protiv Sjedinjenih Američkih Država. Očigledna prekretnica bila je iznenađenje za mnoge posmatrače u Koreji, koji su očekivali da će Pjongjang to postići negde nakon 2020. godine. Ostale rakete koje su lansirane 2017. godine bile su rakete kraćeg dometa „Hvason 14“ i srednjeg dometa „Hvason 12“.
Vodeće svetske sile, uključujući i Rusiju, osudile su lansiranje rakete „Hvason 15“. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov nazvao ga je „provokativnim činom koji podstiče dalju eskalaciju i pomera nas dalje od rešavanja krize". „Mi osuđujemo lansiranje i nadamo se da će se sve strane uzdržati, što je preko potrebno kako bi se sprečilo da se situacija na Korejskom poluostrvo pogorša“, dodao je on.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da raketna proba predstavlja „situaciju sa kojom ćemo izaći na kraj“ i da ona neće promeniti njegov pristup krizi na Korejskom poluostrvu. „Samo ću vam reći da ćemo se pobrinuti za to“.
Moskva je zabrinuta zbog ratne retorike Vašingtona prema Pjongjangu pod aktuelnom administracijom. Rusija navodi da obe strane treba da daju ustupke, gde SAD treba da zaustave svoje ratne igre u regionu, a Severna Koreja da zaustavi dalje nuklearne i raketne probe kao meru izgradnje poverenja koja bi omogućila početak direktnih pregovora.
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija jednoglasno je uveo novu rundu ekonomskih sankcija Severnoj Koreji nakon raketne probe. Rezolucija zabranjuje uvoz skoro 90 odsto naftnih derivata u Pjongjang.