On je u autorskom tekstu objavljenom u „Njujork tajmsu“ rekao da su mnogi pozitivno odgovorili na apel SAD tako što su prekinuli trgovinske odnose i diplomatske veze i „proterali“ severnokorejske radnike.
„Naša miroljubiva kampanja pritiska je za blizu 90 odsto smanjila izvozne prihode Severne Koreje, od kojih se veliki deo koristi za finansiranje ilegalnog razvoja oružja. Nadamo se da će ta međunarodna izolacija naterati režim da započne ozbiljne razgovore o napuštanju nuklearnog i raketnog programa. Vrata za dijalog ostaju otvorena, ali smo jasno istakli da režim mora da nađe svoj put za povratak za pregovarački sto“, rekao je Tilerson.
Prema njegovim rečima, odbrana od terorizma ostaje jedan od najvažnijih prioriteta američkog predsednika Donalda Trampa, a agresivna strategija administracije za suzbijanje DAEŠ-a daje veća ovlašćenja američkim vojnim zapovednicima na bojnom polju.
„Dok je naša vojska učestvovala u čišćenju Iraka i Sirije od DAEŠ-a, naše diplomate su nastavile sa pružanjem humanitarne i druge pomoći, poput razminiranja, obnavljanja izvora vode i energije i vraćanja dece u školu“, rekao je Tilerson.
Govoreći o Rusiji, Tilerson je kazao da nema iluzija o kakvom se režimu radi, ali da postoji potreba za zajedničkom saradnjom u oblastima gde se zajednički interesi prepliću, poput Sirije.
„Sada kada je ruski predsednik Vladimir Putin potvrdio posvećenost ženevskom političkom procesu, koji podržavaju UN, očekujemo da će ga Rusija poštovati. Uvereni smo da će ispunjenje tih pregovora dovesti do oslobađanja Sirije od Bašara el Asada i njegove porodice“, rekao je Tilerson.
Tilerson se u tekstu osvrnuo i na svoj mandat, Sporazum o iranskom nuklearnom naoružanju i izazovima u poslovanju sa drugim zemljama.
Tanjug